Máme to všichni stejně. Ani nemyslíme na to, že bychom hráli play-out, tvrdí Jan Kučera

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Základní část juniorské extraligy se blíží ke svému konci. Kohouti v dosud posledním domácím utkání přivítali Kladno, které se krčí na konci tabulky. Zatímco Hanáci si uvědomovali, že si nemůžou dovolit Rytíře podcenit, hosté neměli co ztratit. A zpočátku to bylo poznat. První gól ale domácí nakopl a nakonec si připsali jasné vítězství. Podíl na něm měl i čtyřbodový Jan Kučera.

Junioři si uvědomovali, že v zápase s Kladnem půjde o hodně. Kohoutům totiž na záda dýchá Zlín a právě mezi těmito dvěma týmy se bude rozhodovat o tom, kdo si ještě zahraje o play-off a kdo play-out. „Určitě jsme měli pocit větší zodpovědnosti. Změnili jsme částečně i taktiku a říkali jsme si, že jestli tenhle zápas nezvládneme, bude to s námi velký špatný,“ přiznal Jan Kučera. Ovlivnilo to ale nějak psychiku juniorů? „Myslím, že ne. Všichni jsme si uvědomovali to riziko, že kdybychom neuspěli, bude to už špatné, ale šli jsme do toho stejně jako do všech zápasů.“

Byť se slovo „pozitivní“ v poslední době objevuje spíše v jiném kontextu, kohouty čekaly před utkáním s Kladnem opravdu pozitivní zprávy. Do sestavy se jim totiž po nemoci vrátili Jakub Zapletal a David Stratil, kteří na nedávném tripu chyběli. „Určitě to bylo poznat, protože na tripu jsme se nově sehrávali. A myslím, že teď, když jsme změnili taktiku i lajny, jsme byli i lepší,“ uvažoval.

Prvních několik minut bylo ze strany obou týmů hodně opatrných, Hanákům pak ale pomohla přesilovka pět na tři, kdy vstřelili první branku. „Je to tak. V šatně jsme si pak říkali, že jsme vůbec nestíhali a soustředili jsme se hlavně na obranu. Myslím ale, že nás první gól tak nějak ujistil a začali jsme víc útočit,“ tvrdil osmnáctiletý hokejista.

Do poloviny první dvacetiminutovky přidali domácí další dvě branky a pohodlně tak vedli 3:0. Poznat to pak bylo i na ledě, kde se Olomoučtí pouštěli do odvážných akcí. „Někdy jsme pak akce hodně přehrávali, ale asi to bylo pohodou na ledě, protože jsme cítili, že máme víc ze hry. Proto jsme si víc dovolovali, na druhou stranu jsme to pak museli uklidňovat, aby to zase nebylo až moc,“ řekl s úsměvem.

Kladno se krčí na posledním místě tabulky, a tak nemělo co ztratit. Zhruba v polovině zápasu tak začalo hrát pořádně do těla. To se samozřejmě nelíbilo Hanákům, došlo tak na pár strkanic i ostrá slova po konci druhé třetiny. „Něco tam bylo, ale nesmíme se nechat vyprovokovat, to je asi tak jediné,“ uvědomoval si olomoucký útočník.

Janu Kučerovi zápas s Rytíři sedl, připsal si rovnou pět bodů za gól a čtyři asistence. Po zápase tak úsměvy nešetřil. „Kdo by nebyl spokojený,“ smál se. „Myslím ale, že to plynulo hlavně z naší hry v pětce, kdy jsme první dvě třetiny vůbec nehleděli na to, kdo dá gól a fakt to bylo jen tím, že jsme si na ledě vyhověli,“ chválil své parťáky. Takový bodový zisk se příliš často nevidí a využít toho chtěli i spoluhráči, kteří si řekli o příspěvek do týmové kasy. „Měli poznámky, budu se z toho ale snažit vymluvit,“ řekl pobaveně.

Juniorku čekají za týden ještě dva rozhodující zápasy. Nejprve přivítají Karlovy Vary, o den později změří síly s lídrem tabulky, Plzní. „Myslím, že bychom měli hrát tak jako proti Kladnu. Obětovat se a hrát týmově, nestresovat se Zlínem, když si to můžeme uhrát sami. Teď máme i výhodnější místo,“ měl jasno odchovanec Šumperka.

Výhra nad Kladnem kohouty trochu uklidnila, zůstávají ale nohama na zemi. Dobře si uvědomují, že jisté zdaleka ještě nic není. „Kdybychom tenhle týden nezvládli, na což jsme ale vůbec nemysleli, bylo by to hodně špatné. Jestli jsme ale blíž...Myslím, že jsme na tom zhruba stejně jako předtím. Ještě pořád hraje roli to, co bude s dalšími dvěma zápasy,“ tvrdila olomoucká jedenáctka.

Už po tripu Patrik Tarnoczy odhodlaně prohlásil, že si juniorka tlak sice uvědomuje, současnou situaci ale rozhodně zvládne. A stejně to vidí i Jan Kučera. „Máme to všichni stejně. Ani nemyslíme na to, že bychom měli hrát play-out,“ dodal odhodlaně třetí nejproduktivnější hráč Hanáků.