Trenérská otázka vyřešena! Jana Tomajka doplní na lavičce Boris Žabka

Lukáš Losleben
O L O M O U C – Po odchodu Zdeňka Motáka míří na Hanou Boris Žabka. 44letý bývalý obránce, jenž má za sebou zkušenosti na klubové i reprezentační úrovni, bude v Olomouci působit jako asistent Jana Tomajka.

Hráčská kariéra

Boris Žabka má za sebou bohatou kariéru. Až do roku 2000 působil na rodném Slovensku, kde vystřídal postupně pět týmů - Slovan Bratislava, Zvolen, Duklu Senica, Trnavu a Košice. Poté se vydal do zahraničí. Nejprve oblékal barvy extraligového Zlína, načež se na rok vydal do švédského AIK. Odtud pak zamířil zpět do Česka, kde působil ve třech klubech - HC Oceláři Třinec, Bílí Tygři Liberec (během sezóny 2008/09 si zahrál i dva zápasy za Benátky nad Jizerou) a BK Mladá Boleslav. Definitivně pověsil brusle na hřebík po sezóně 2013/14. Celkem v extralize odehrál 582 zápasů s bilancí 23 branek a 104 asistencí.


Boris Žabka v dresu Mladé Boleslavi
FOTO: bkboleslav.cz

Trenérská kariéra

Nejvíce sezón strávil bratislavský rodák mezi mladoboleslavskými bruslaři. A začal zde i s trénováním, a to v sezóně 2012/13, kdy dělal asistenta u mládeže. Během toho stihl vypomoci i A-týmu jako hráč. Tato pozice mu vydržela až do ročníku 2017/18, kdy povýšil na asistenta trenéra A-mužstva. V realizačním týmu Františka Výborného tehdy nahradil Mariána Jelínka. Společně s Výborným v týmu skončil po vyřazení Mladé Boleslavi v předkole play-off 2017/18.

Následně přišla pro Borise Žabku nová výzva v podobě mládežnické reprezentace. Od sezóny 2019/2020 až do nynějška působil jako asistent u slovenské osmnáctky. A dočkal se i úspěchu, konkrétně na letošním Hlinka Gretzky Cupu, kde slovenští mladíci, mezi nimiž byla i pozdější hvězda Olympiády v Pekingu, Juraj Slafkovský, vybojovali druhé místo.

„Jedná se o trenéra, který má bohaté zkušenosti s českou nejvyšší soutěží, kde několik sezón působil. Věřím, že vhodně doplní náš trenérský tým a naše spolupráce bude úspěšná,“ říká k příchodu Borise Žabky hlavní trenér Jan Tomajko.

Rozhovor s novým asistentem trenéra vám přineseme v následujících dnech.

ZDROJ FOTO: tvnoviny.sk