Jsou tu skvělí hráči. Věřím tomu, že to všechno dobře zapadne, doufá nový trenér Boris Žabka

Michal Jonáš, FOTO: tvnoviny.sk
O L O M O U C – Realizační tým Olomouce doplnil nový asistent trenéra. Čtyřiačtyřicetiletý BORIS ŽABKA, jenž nahradil Zdeňka Motáka. Po třech úspěšných letech ve slovenské reprezentaci do 18 let zakončených postupem do vyšší divize se rozhodl přijmout nabídku spolupráce s Janem Tomajkem.

Jak se zrodil váš přesun do Olomouce?
S nabídkou mě oslovil Jan Tomajko, poněvadž se známe. Chtěl jsem se vrátit do Česka, a tak jsem to uvítal. Jsem rád, že můžu pomoct klubu.

Poslední roky jste byl u slovenské reprezentace do 18 let. Bylo těžké tuto pozici opustit?
Byl jsem tam tři roky, odpočinul jsem si od mužského hokeje. Teď jsem chtěl naskočit zpátky do toho kolotoče, akorát jsem hledal, jestli to bude na Slovensku nebo někde jinde. Nakonec došla tato nabídka. Jsem rád, že můžu spolupracovat s někým, koho znám, takže jsem to uvítal.

Bylo opuštění reprezentace o to jednodušší, když jste splnili hlavní cíl, tedy postoupit z nižší divize?
My jsme na to kvůli pandemii čekali dva roky. Teď se to nakonec povedlo, takže určitě to také nahrávalo k ukončení kontraktu. Můžeme si říct, že jsme udělali něco, co se povedlo.

Hrálo velkou roli v přestupu sem na Hanou i to, že se, jak jste zmiňoval, znáte právě s Janem Tomajkem?
Určitě ano, protože je to skvělý chlap a dobrý člověk. Vždy, když můžu spolupracovat s někým, kdo je takto nastavený, tak do práce chodím rád, což je výhoda.

Jak vzpomínáte na společné roky s ním v Liberci? Změnil se v něčem?
Změnil se určitě. Hokejově jsme se každý trošku posunuli. Je něco jiného hrát a něco jiného trénovat, takže věřím, že jsme se za tu dobu posunuli i trenérsky. Třeba naše manželky se znají také.

Lidé si vás většinou vybaví jako takového bojovníka, dříče a impulzivního hráče. Je to tak i v trenérské roli?
To bych ani neřekl. Samozřejmě některé věci jsou potřeba hlavně při tréninku, protože zápasy se vyhrávají poctivou prací. Každý hráč se vyvíjí, to stejné se stalo i mně. Nejdříve jsem začal jako dříč a bojovník, pak jsem se propracoval do přesilovek. Takže je to jenom o přístupu na tréninku a přenášení naučených věcí do zápasů.

Bavili jste se už s Janem Tomajkem o spolupráci? Jak budete mít rozdělené role při trénincích a zápasech?
Prioritně jsem přišel kvůli obráncům. Udělám všechno k tomu, abychom posunuli hru beků. Chceme dostávat více puků do předbrankového prostoru a pod tlakem potřebujeme hrát více s kotoučem.

Zkoumal jste už hru obránců? Co říkáte na složení týmu?
Většinu hráčů znám, některé dokonce osobně. Přestože jsem na pár roků odešel z české extraligy, pravidelně jsem ji sledoval, takže ty hráče znám. Jsou tu skvělí kluci. Věřím tomu, že to všechno dobře zapadne. Naši hru chceme založit dobrým tréninkem a přenášením věcí z něj do zápasů.

Začala letní příprava. Jak bude probíhat?
Třikrát týdně bychom se chtěli věnovat posilování na zimáku, kde to bude mít na starosti nový kondiční trenér. V úterky a čtvrtky budeme jezdit na umělku, kde budeme trénovat starty a hrát nějaké hry. Uvidíme, jak to bude fungovat.