Hned po Hradci přijde na řadu Kometa. Dokáží kohouti v moravském derby uspět?

Daniel Fekets
B R N O - Mora se poprvé v sezóně představí na horkém ledě Komety Brno. V rámci 24. kola Tipsport extraligy bude chtít navázat na vysoké vítězství proti Hradci Králové. Úvodní buly v brněnské Winning Group Areně padne v úterý 29. listopadu v 18:00.

Řekl před zápasem - Jakub Navrátil

Zatím nejvyšší výhru v sezóně Olomouc zapsala proti královéhradeckému Mountfieldu. Dominovala především ve druhé třetině, ve které nastřílela tři branky a nakonec uspěla poměrem 5:0. „Jsme rádi, že jsme trochu odčinili to Kladno, kde jsme nehráli dobře. Chtěli jsme si spravit chuť, což se povedlo,“ oddechl si útočník Jakub Navrátil.

⇒ Útočník Jakub Navrátil

Sám forvard s číslem 88 na dresu měl nemalý podíl na skalpu Hradce. V první třetině byl na konci parádní kombinace mezi ním, Karlem Pláškem a Michalem Kuncem. „Začalo to už při rozehrávce, kdy jsme si to dobře dali. Já jsem puk zavezl, na modré jsem jej nechal Karlovi, kluci si to vyměnili a já už měl jen jednoduchou práci,“ řekl skromně.

Jak si vůbec spolupráci v nově složené formaci pochvaluje? „Jsem spokojený. Zápas proti Třinci i Hradci nám vyšel. S Kladnem to nebylo ideální, ale myslím, že si rozumíme. Jsme mladí, dobře bruslíme, takže si vyhovíme,“ doplnil s úsměvem.

Pozornost Hanáků už ale míří k dalšímu utkání, které svěřenci Jana Tomajka a Borise Žabky odehrají proti Kometě. V prvním vzájemném zápase Jihomoravanům podlehli 2:3, ačkoliv soupeře místy přehrávali. Nyní touží po odplatě. „Bude to těžký a možná i vyhrocený zápas. Kometa má výborné hráče, takže se na ně musíme připravit podobně jako proti Hradci,“ uzavřel Navrátil.

To nejdůležitější o soupeři

Úplný start do sezóny Kometa neměla zrovna nejlepší, ale od 6. kola se rozjela. Vyhrála třikrát v řadě, pak sice nestačila na Mladou Boleslav, ale následně uspěla hned sedmkrát za sebou. Série však skončila na kluzišti Hradce Králové, kde svěřenci Martina Pešouta padli vysoko 1:5. Poté sice naplno bodovali proti Plzni, ale od té doby Brno prohrálo čtyřikrát v řadě.

Vypadalo to, že by nepříznivá série mohla skončit v neděli v Pardubicích. Na kluzišti momentálně nejlepšího týmu soutěže Jihomoravané ještě v 59. minutě vedli o dvě branky, jenže trefy Říčky a Adama Musila dostaly duel do nájezdů, ve kterých bylo lepší Dynamo. Kometa se v současné chvíli drží na pátém místě tabulky, ve dvaadvaceti zápasech získala 36 bodů.

Nejproduktivnějším hráčem mužstva je Petr Holík, který je zároveň pátým nejčastěji bodujícím hráčem v celé extralize. Neuškodil mu ani odchod střelce Petera Muellera, poněvadž kreativní centr má na kontě už dvacet asistencí. Roli po Muellerovi v Brně převzal Luboš Horký, jenž už dvanáctkrát rozvlnil sítě soupeřů. Kometě se rozhodně povedlo angažování brankáře Dominika Furcha, který odchytal patnáct duelů s 92,55% úspěšností zákroků.

Ačkoliv má Kometa velmi zvučná jména v defenzívě, jejím nejproduktivnějším zadákem je pouze pětibodový Tomáš Kundrátek. Bývalý třinecký bek tráví v průměru na ledě něco málo přes 20 minut, vyšší porci v kádru Brňanů sbírá pouze Jan Ščotka. Ve statistice +/- se nejlépe daří jiným obráncům, čtyřmi kladnými body se mohou chlubit Rhett Holland a Radek Kučeřík spolu s útočníkem Jakubem Flekem.

Soupiska HC Kometa Brno

Brankáři: Marek Čiliak, Dominik Furch, Pavel Jekel, Zdeněk Slavíček.

Obránci: Robert Černý, Marek Ďaloga, Patrik Fajmon, Lukáš Forman, Michal Gulaši, Rhett Holland, Marek Hrbas, Radek Kučeřík, Tomáš Kundrátek, František Němec, Jan Ščotka.

Útočníci: Jan Dufek, Jakub Flek, Petr Holík, Luboš Horký, Radek Koblížek, Andrej Kollár, Petr Kratochvíl, Jakub Malý, Tomi Sallinen, Ivo Sedláček, Kim Strömberg, Jan Süss, Eduard Šalé, Tomáš Vincour, Martin Zaťovič, Adam Zbořil.

Hlavní trenér: Martin Pešout
Hala (kapacita): Winning Group Arena (7 700)
Poslední utkání: Prohra 3:4 po nájezdech v Pardubicích

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Kometa Brno - HC Olomouc

5. místo
umístění v tabulce
3. místo
61:62 - 36 bodů
skóre a body
61:47 - 42 bodů
Petr Holík - 24 b (4+20)
nejproduktivnější hráč
Jan Káňa - 19 b (9+10)
Luboš Horký - 12 gólů
nejlepší střelec
Jan Káňa - 9 gólů
Petr Holík - 20 asistencí
nejlepší nahrávač
Jan Káňa - 10 asistencí
Tomáš Kundrátek - 5 b (2+3)
nejproduktivnější obránce
Jiří Ondrušek - 13 b (5+8)
Dominik Furch - 15 záp. (92,55%)
Marek Čiliak - 11 záp. (92,12%)
úspěšnost brankářů
Branislav Konrád - 10 záp. (93,14%)
Jan Lukáš - 12 záp. (94,79%)
Jakub Sedláček - 4 záp. (87,18%)
30,65%
úspěšnost v přesilovce
17,33%
79,10%
úspěšnost v oslabení
79,10%
148 minut
tresty celkem
305 minut