Šance na reparát! Závěrečnou čtvrtinu začnou Hanáci s Plzní

Daniel Fekets
O L O M O U C - Základní část Tipsport extraligy vstupuje do své poslední čtvrtiny. V rámci 40. kola zavítá do plecharény Plzeň, které se napoprvé na Hané podařilo zvítězit. Úvodní buly utkání padne v neděli 22. ledna od 17:00. Vstupenky si můžete obstarat online v síti Ticketportal.

Zápas proti Litvínovu se kohoutům vůbec nepodařil. Verva už po první části vedla o čtyři góly, nakonec utkání ovládla jasně 8:1. „Rozhodl začátek zápasu, kdy jsme do toho nevstoupili dobře. Litvínov byl všude dříve, vyhrával souboje, byl i produktivní. Pro nás to bylo těžké. Dali jsme na 1:4, šance na další gól tam byly, ale bohužel. Utkání z naší strany nebylo vůbec dobré. Litvínov nás k ničemu nepustil a my se nedokázali prosadit,“ řekl hlavní trenér Jan Tomajko na pozápasové tiskové konferenci.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Dále pak zdůraznil, že nemá smysl hodnotit výkony jednotlivců. „Nikdy zápas nevyhraje jeden hráč či gólman, vždy vyhrávají a prohrávají všichni jako tým. V tom jsme byli horší než Litvínov, ale příště už to snad bude lepší,“ doufá olomoucký lodivod.

Olomouc se s Plzní letos utkala už třikrát. V úvodním kole vyhrála na kluzišti soupeře 2:1, avšak v říjnu pak přišla odveta, ve které Škoda vyloupila Hanou 4:1. Poslední vzájemné měření sil dopadlo lépe pro Plzeň, která po gólově bohatém klání zvítězila 5:4.

To nejdůležitější o soupeři

Plzeň sezónu nenačala úplně nejlépe, poněvadž prohrála úvodní čtyři duely. Následně se ale Škoda vzchopila a začala pravidelně vítězit. Kupříkladu od konce listopadu do začátku prosince zaznamenala sérii šesti výher za sebou. Nyní jde do utkání 40. kola s Olomoucí povzbuzena třemi úspěchy v řadě. Na domácím ledě porazila Litvínov i Mladou Boleslav, v minulém kole vyhrála po prodloužení v Českých Budějovicích.

Momentálně se nachází na pátém místě extraligové tabulky. Na kontě má 62 bodů, což je o jeden bod více než Olomouc. Na čtvrtý Třinec ztrácí Plzeň pět bodů, avšak oproti nejbližším konkurentům má odehráno o jeden až dva duely více. Plzeňští na venkovních kluzištích v letošním ročníku dokázali získat 27 bodů, v této statistice jim patří pátá příčka.

Produktivitě týmu vládne reprezentační útočník Petr Kodýtek, jenž dosud posbíral 14 branek a 16 asistencí. Daří se také předsezónním posilám Rekonenovi či Hrabíkovi, pozadu v produktivitě nezůstává ani kapitán Jan Schleiss. Skvělá čísla si drží obránce Petr Zámorský, který tráví na ledě v průměru něco málo přes 27 minut na utkání a zapsal už 7 tref a 19 přihrávek.

Nejlepším hráčem Plzně ve statistice +/- je obránce Vojtěch Budík, který nasbíral třináct kladných bodů. Až o šest bodů je za ním útočník Filip Suchý. Západočeský celek se může spolehnout na kvalitně chytající brankářskou dvojici Miroslav Svoboda - Dominik Pavlát. Prvně jmenovaný gólman je díky 92,25% úspěšnosti zákroků osmým nejlepším mužem v masce v rámci celé soutěže, Pavlát je hned za ním.

Soupiska HC Škoda Plzeň

Brankáři: Dominik Pavlát, Miroslav Svoboda.

Obránci: Marek Baránek, Vojtěch Budík, Michal Houdek, Lukáš Kaňák, Vladimír Kremláček, David Kvasnička, Jan Piskáček, Petr Zámorský, Adam Jiříček, Daniel Malák.

Útočníci: Václav Adamec, Samuel Bitten, Ludwig Blomstrand, Adam Dvořák, Kryštof Hrabík, Petr Kodýtek, Martin Lang, Sebastián Malát, Tomáš Mertl, Aleksi Rekonen, Jan Schleiss, Filip Suchý, Marek Soukup, Jakub Pour, Adrián Holešinský, Josef Dáňa, Jan Slanina.

Hlavní trenér: Petr Kořínek
Hala (kapacita): LOGSPEED CZ Aréna (8 236)
Poslední utkání: Výhra 4:3 v prodloužení v Českých Budějovicích

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Olomouc – HC Škoda Plzeň

6. místo
umístění v tabulce
5. místo
100:97 – 61 bodů
skóre a body
104:105 – 62 bodů
Lukáš Nahodil 25 b (12+13)
nejproduktivnější hráč
Petr Kodýtek 30 b (14+16)
Lukáš Nahodil - 12 gólů
nejlepší střelec
Petr Kodýtek - 14 gólů
Jan Káňa - 15 asistencí
nejlepší nahrávač
Petr Zámorský - 19 asistencí
Jiří Ondrušek 20 b (6+14)
nejproduktivnější obránce
Petr Zámorský 26 b (7+19)
Branislav Konrád - 18 záp. (90,93%)
Jan Lukáš - 22 záp. (92,78%)
úspěšnost brankářů
Miroslav Svoboda – 23 záp. (92,25%)
Dominik Pavlát - 18 záp. (92,04%)
21,05%
úspěšnost v přesilovce
21,26%
75,63%
úspěšnost v oslabení
81,75%
483 minut
tresty celkem
422 minut