Vzhůru na Dynamo! Hanáci jedou překvapit favorita na titul

Adam Sedlák, Michal Jonáš
P A R D U B I C E - V předkole Generali ČP play-off se Hanákům podařilo přehrát 3:1 na zápasy Karlovy Vary. Cesta červenobílých tedy bude pokračovat i nadále, a to proti vítězi základní části. První dvě utkání se odehrají v pátek 17. března a v sobotu 18. března na východě Čech. Úvodní buly padnou v 19:00 a 17:00.

Řekl před sérií - Jan Tomajko

Rozhodující duel s Energií nakonec dopadl jednoznačně ve prospěch Mory, přesto Karlovy Vary dokázaly Olomouc potrápit. „Vedení 3:0 tomu vývoji čtvrtého utkání moc nenapovídalo, zápas byl velice vyrovnaný. Po našem prvním gólu Vary převzaly iniciativu. Ve třetí třetině jsme se snažili pohlídat si vítězství týmovým výkonem, což se povedlo,“ prozradil hlavní trenér Jan Tomajko.

⇒ Hlavní trenér Jan Tomajko

Hlavním strůjcem olomouckého úspěchu byl bezpochyby Jakub Orsava, jenž si dvěma góly a asistencí upevnil vedení v kanadském bodování play-off. Celkově už šumperský rodák posbíral osm bodů. „Jakub Orsava má na tým od začátku sezóny velký vliv. Pro nás bylo dobře, že se uzdravil. Strašně nám to pomohlo, hlavně v přesilovce. Je silný na puku a zbytečně nepanikaří, proto je pro nás důležitý,“ vyzdvihl borce s číslem 32 na dresu lodivod Hanáků.

Do prvních zápasů nastoupil do brány jako jednička Jan Lukáš, poté ho ovšem vystřídal Branislav Konrád, což se ukázalo jako skvělý tah. „Samozřejmě jsme něco udělat museli. Naštěstí máme dva vyrovnané gólmany, což je v play-off obrovská výhoda. V posledním utkání nás podržel, měl tam několik skvělých zákroků. Věří si a jeho sebevědomí se pak přeneslo i na hráče, kteří se nebáli hrát na puku,“ má jasno kouč.

Kohouti však svému strážci klece velice pomáhali, čímž mu ušetřili spoustu práce. „Byla tam obrovská obětavost. V play-off to ani jinak nejde, takhle to má vypadat. Nemůžeme říct, že bychom hráli bezchybně, ale ta obětavost je velice důležitá,“ nešetřil chválou.

Olomouc se ve vyřazovacích soubojích střetne s největším favoritem na titul. Mohlo dojít i na reprízu loňského předkola s Vítkovicemi, pokud by Plzeň zvítězila nad Libercem. Podle hlavního trenéra Olomouce ovšem na soupeři nezáleží. „Tohle se nedá vybírat. Pardubice i Vítkovice jsou mužstva, která dominovala celou sezónu, jsou to těžcí soupeři,“ zakončil Tomajko své povídání.

To nejdůležitější o soupeři

Týmy Olomouce a Pardubic se v play-off naposledy utkaly v památné sezóně 93/94, kde na sebe narazily až ve finále. Čtvrté utkání série rozhodl svou brankou bývalý útočník kohoutů Igor Čikl, Mora tak mohla slavit svůj první a zatím jediný titul v české nejvyšší soutěži.

Zatímco Olomouc po pár letech od vítězství sestoupila z extraligy, Pardubicím se dařilo značně lépe. Pohár pro mistra zvedly nad hlavu hned třikrát, a to v letech 2005, 2010 a 2012. Od posledního triumfu však Dynamo z elity extraligy vypadlo a dvakrát jen o vlásek uniklo pádu do nižší soutěže.

Nicméně nyní je to zase úplně jiná písnička. Hvězdami nabité Dynamo se v dvaapadesáti kolech základní části vyhřívalo na první pozici, jeho vyhlídky pro play-off jsou poměrně jasné.

Perníkáři letos vládnou několika statistikám. Dostali nejméně branek a společně s Vítkovicemi jich nejvíce vstřelili. Paradoxem je, že ani jeden hráč z nabitého kádru nebyl v TOP10 kanadského bodování. Naprosto suverénní bylo Dynamo na venkovních kluzištích, z nich odjelo bez bodu jen v pouhých čtyřech případech.

Nejvyšším počtem vsítěných gólů se mohou pyšnit Lukáš Sedlák s Tomášem Zohornou. První zmíněný dokonce do týmu Radima Rulíka přišel teprve během vánoční pauzy z Philadelphie Flyers a okamžitě se stal jedním z nejvýraznějších hráčů TELH. Oporami v defenzívě se stali především Jan Košťálek s Peterem Čerešňákem, jelikož byli platní na obou stranách kluziště.

Komplikace nastaly ve chvíli, kdy se zranil brankář Dominik Frodl. Bývalý gólman plzeňské Škodovky či pražské Slavie opanoval brankářským statistikám, avšak přišla zlomenina ruky. Už teď je ovšem jasné, že do série s kohouty by měl nastoupit. Otázkou je, jestli dostane přednost před Romanem Willem, jenž má obrovské zkušenosti z KHL z dresu Čeljabinsku.

Soupiska HC Dynamo Pardubice

Brankáři: Roman Will, Milan Klouček, Dominik Frodl, Jan Růžička.

Obránci: Martin Bučko, Tomáš Dvořák, Michal Hrádek, Jan Kolář, Jan Košťálek, David Musil, Ondřej Vála, Peter Čeřešňák.

Útočníci: David Cienciala, Tomáš Hyka, Robert Kousal, Jan Mandát, Ondřej Matýs, Adam Musil, Matej Paulovič, Patrik Poulíček, Lukáš Radil, Daniel Rákos, Ondřej Rohlík, Robert Říčka, Lukáš Sedlák, Tomáš Urban, Tomáš Vondráček, Tomáš Zohorna, Tomáš Zeman.

Hlavní trenér: Radim Rulík
Hala (kapacita): Enteria arena (10 194)
Poslední utkání: Prohra 3:1 v Hradci Králové

Statistiky obou týmů:

TELH 2022/2023
HC Olomouc – HC Dynamo Pardubice

Jan Káňa 32 b (12+20)
nejproduktivnější hráč
Lukáš Radil 40 b (14+26)
Lukáš Nahodil - 15 gólů
nejlepší střelec
Tomáš Zohorna, Lukáš Sedlák - 15 gólů
Jan Káňa - 20 asistencí
nejlepší nahrávač
Lukáš Radil - 26 asistencí
Jiří Ondrušek 22 b (6+16)
nejproduktivnější obránce
Jan Košťálek 30 b (7+23)
Branislav Konrád - 26 záp. (90,13%)
Jan Lukáš - 29 záp. (91,41%)
úspěšnost brankářů
Roman Will – 39 záp. (92,08%)
Dominik Frodl - 12 záp. (94,61%)