Stříbro je mým největším úspěchem v ženském hokeji, usmívala se Simona Izáková

Zuzana Spurná, FOTO: hc-falcons.cz
O L O M O U C – Olomouc sice vlastní ženský tým nemá, i tak se ale může pyšnit řadou šikovných hráček. Po Blance Škodové nebo Tereze Radové vychovává další talent. Obránkyně Simona Izáková ještě v uplynulé sezóně oblékala dres olomoucké devítky, zároveň ale nastupovala za karvinské Falcons, se kterými dokráčela až do finále ženské extraligy. Tam sice Karviná nestačila na Příbram, Simoně Izákové ale v pouhých patnácti letech visí doma extraligová stříbrná medaile. A jaké jsou její další cíle?

Hokej mají Izákovi v rodině, populární hře mezi mantinely se totiž věnuje jak Simonin starší bratr Martin, tak jejich otec. „Určitě oba hráli roli. Hlavně brácha, který už hokej hrál,“ připustila Izáková. Ještě před začátky s hokejkou však byly ve hře i jiné sporty. „To byly, ale jelikož jsme byli kvůli bráchovi pořád na zimáku, rozhodli jsme se nakonec pro hokej,“ usmívala se. Právě bratr šikovné obránkyně, který v současné době nastupuje za olomouckou juniorku, je Simoniným hnacím motorem. „Bratr byl můj vzor, vždycky jsem se mu chtěla vyrovnat,“ přiznala. „Občas jsme soutěžili, kdo je lepší. Vždy mě ale podporoval a když jsem dělala něco špatně, poradil mi,“ prozradila.

Stejně jako ostatní olomoucká děvčata, i Simona Izáková začínala a dlouho hrála společně s kluky. A právě v tom dokázala najít několik výhod. „Je to skvělá zkušenost. Klučičí hokej je rychlejší a silovější než ženský. To je rozhodně výhoda. Žádná větší nevýhoda mě nenapadá,“ krčila rameny.

Před sezónou 2021/2022 ale přišla nabídka z ženského týmu v Karviné, kam se v minulosti vydala řada olomouckých hráček. A neváhala ani tehdy čtrnáctiletá Izáková. „Kontaktoval mě manažer Karviné, jestli bych za ně nechtěla hrát. Ze začátku jsem tam nikoho neznala, pak jsme se ale sblížily a musím říct, že si s holkama velmi dobře rozumím.“

Izáková odehrála za Falcons zatím dvě sezóny a vedla si velmi dobře. V první sezóně odehrála šest utkání, ve druhé už to bylo jednou tolik. V dosud posledním ročníku si připsala dva góly a dvě asistence, další nahrávku přidala v play-off. K tomu stihla naskočit do dvanácti utkání za olomouckou devítku. Karviná má velmi mladý tým a výjimkou není ani olomoucká obránkyně. „V týmu je několik mladých hráček a myslím, že to všechny zvládají dobře. V extralize je spousta talentovaných hráček, které nastupují i za A tým ženské reprezentace, takže jsou zápasy někdy opravdu náročné,“ potvrdila.

Karviná zažila úspěšnou sezónu, když se probojovala až do finále, kde ale nestačila na silnou Příbram. Hráčky Falcons včetně Simony Izákové si ale mohly na krk pověsit stříbrné medaile z ženské extraligy. „Byl to skvělý pocit. Stříbro patří mezi mé největší úspěchy v ženském hokeji,“ tvrdila s úsměvem.

Za pár měsíců odstartuje nový hokejový ročník a talentovaná hráčka má o svých cílech jasno. „Chtěla bych zlepšit své dovednosti a hrát co nejvíce ženský hokej. Zároveň bych se chtěla dostat do ženské reprezentace a možná někdy do zahraničního týmu,“ dodala Simona Izáková.