Vyrovnaná první třetina, poté naprostý kolaps. Dorostenci schytali od Jihlavy osm gólů

Michal Jonáš
O L O M O U C - Po vítězném klání s Porubou a jednoznačném triumfu na ledě Zlína hostili olomoučtí dorostenci Jihlavu. Úvodních dvacet minut přineslo dvě tutové šance na straně kohoutů, přesto se do kabin odcházelo bez vstřelené branky. Od následující třetiny se štěstí přiklonilo na stranu soupeře a po prvním inkasovaném gólu se obrana Hanáků úplně rozpadla. Dukla zvítězila vysoko 8:0, Olomouci nepomohlo ke smazání nuly ani trestné střílení na konci druhé části hry.

Utkání proti Dukle otevřel skvělou šancí Marek Balog, jenž v přečíslení dva na jednoho mohl zakončit do odkryté klece. Přihrávka od Jiřího Koryčanského ovšem byla příliš pomalá, a jihlavský gólman se tak proti následné střele stačil včas přesunout a kotouč vyrazit zpátky před Koryčanského. Olomoucký forvard ihned dorážel, jeho pokus nicméně zastavila branková konstrukce. V polovině úvodní dvacetiminutovky se přečíslení znovu opakovalo. Tobiáš Sekanina vyslal na Marka Baloga přesnou žabičku, Štěbeták se proti jeho ráně z první do nekryté části brány blýskl skvělým zákrokem.

Promarněné šance z první třetiny v následujícím dějství musely Hanáky mrzet, v čase 26:09 totiž začala jihlavská kanonáda. Po nepovedené přesilovce Olomouce obral David Zmrhal domácího beka o kotouč a nahodil jej na soupeřovu klec. Před ní byl již připravený Daniel Kytka, jenž černou pryž tečoval do sítě. Ve 29. minutě využila Dukla přesilovku, když zadovku Daniela Kytky vyslal z prostoru mezikruží za záda Žbánka Šimon Katolický. Na něj navázal Henryk Grabowski, který zametl do olomoucké klece nepovedenou ránu Daniela Kytky z první.

Za 21 vteřin se hosté radovali znovu, když se Ondřej Chvátal šikovně zbavil dvou napadajících obránců, najel si do středu a střelou švihem zvýšil náskok svého týmu. Neuběhly ani dvě minuty a jihlavská střídačka znovu oslavovala vstřelenou branku. O ní se tentokráte postaral Oliver Fink, jenž v bezprostřední blízkosti Žbánka chytře vložil hůl do přihrávky Dominika Koníře. Snížit vysoké manko červenobílých mohl Tobiáš Sekanina z trestného střílení po faulu Grabowskiho, skvělého Štěbetáka nicméně nepřekonal.

Na začátku třetí části hry nastřelil Daniel Kytka z levého kruhu vzdálenější tyč, ovšem to ho nemuselo mrzet, protože zanedlouho se prosadil ve velké rychlosti Šimon Katolický. Svěřencům Jakuba Vence bylo vedení o šest branek zřejmě málo, a tak Radek Nejedlý poslal mezi Jarešovy betony zblokovanou střelu Ondřeje Chvátala od modré. Hanáci se i přes velmi nepříznivý vývoj klání stále snažili alespoň smazat hostujícímu brankáři nulu, jenomže Jihlava všechnu jejich ofenzivní snahu stačila bránit. Na konečných 0:8 upravil skóre minutu před koncem zápasu Šimon Katolický, čímž zkompletoval svůj hattrick.

HC Olomouc - HC Dukla Jihlava 0:8 (0:0, 0:5, 0:3)

Branky a nahrávky: 27. Kytka (Zmrhal, Hospodka), 29. Katolický (Kytka, Grabowski), 34. Grabowski (Kytka, Fink), 35. Chvátal (Š. Adamec), 36. Fink (Koníř, Katolický), 44. Katolický (Zmrhal, Koníř), 46. Nejedlý (Chvátal, Hospodka), 59. Katolický (Koníř, Fink).

HC Olomouc: Žbánek (41. Jareš) – Hubáček, Přidal (A), Holéczy, Prokop, V. Černý, Holaň, Janeba – Krásny, Minář (A), Brym – Navrátil (C), Sekanina, Koryčanský – Rohozhyn, Harásek, Bartok – Balog.

HC Dukla Jihlava: Štěbeták (Bican) – Zmrhal, Podroužek (C), Slavíček, Holas, Tramba, Pešl – Chvátal, Š. Adamec, Kytka – Katolický, Nejedlý, Koníř – Hospodka, Fink, Grabowski.