Další domácí duel. Hanáci chtějí proti Vítkovicím potvrdit předchozí vítězství

Daniel Fekets
O L O M O U C - Svěřence Zdeňka Motáka a Jana Tomajka čeká třetí domácí vystoupení v řadě. Tentokráte na olomoucký led přijedou podruhé v sezóně hokejisté Vítkovic. Duel 51. kola Tipsport extraligy odstartuje v pátek 11. 2. 2022 od 18:00. Dvě hodiny před utkáním budou k dispozici na pokladně plecharény vstupenky. Povolená kapacita je znovu 1 000, avšak diváci se už nemusí prokazovat dokladem o bezinfekčnosti.

Velmi důležité utkání sehráli kohouti v úterý proti Litvínovu. Jednalo se totiž o souboj dvou tabulkových konkurentů v boji o předkolo play-off. Lépe začal Litvínov, který po první periodě vedl, nicméně Hanáci se nevzdali a po zásluze nakonec vyhráli 4:1. „Dobře jsme začali, první třetina měla nasazení, ale bohužel jsme z jednoho útoku inkasovali gól. Litvínov na začátku druhé části hrál opravdu dobře a my s tím měli problémy hlavně v obranném pásmu. Jejich první lajna nám dělala potíže,“ přikývl kouč Jan Tomajko.

⇒ Trenér Jan Tomajko

„Naštěstí jsme ale dali dva góly. Potom jsme to nějakým způsobem ubojovali. Snažili jsme se hrát tak, abychom nedostali další branku. Litvínov měl i tak další šance, ale brankář Lukáš předvedl výborný výkon. Všechny kluky musím pochválit za bojovnost,“ pokračoval olomoucký lodivod.

Kvůli množství absencí si Olomouc znovu pomohla Peterem Lichancem a Jakubem Doktorem, kteří letos pravidelně hrají druhou nejvyšší soutěž. Prvně jmenovaný dokonce vsítil proti Vervě vítěznou branku. „Měli jsme problém se složením, Jihlava nám vyšla vstříc. Peter si svoje úkoly plní výborně, byl za to odměněn gólem,“ chválil bývalý útočník.

Nyní se už Hanáci soustředí na Vítkovice. „Stále se musíme vypořádat s velkým počtem chybějících hráčů. Každý zápas je však dostatečnou motivací, a ti kluci tady se o to poperou,“ uzavřel Tomajko.

To nejdůležitější o soupeři

Po nepříliš povedeném vstupu do soutěže se Vítkovice začaly postupně zvedat. Za zmínku především stojí jejich třináctizápasová bodová série, která trvala od domácího souboje se Spartou 19. listopadu do utkání v Mladé Boleslavi 30. prosince. Díky pravidelným bodovým ziskům se Ostravané vyhoupli do horní poloviny tabulky, ve které se drží i momentálně.

V průběhu ledna musely Vítkovice do karantény, což značně ovlivnilo jejich následnou výkonnost. S Karlovými Vary a Kladnem ještě na domácím ledě vytěžily dvakrát dva body, ale poté padly ve třech z dalších čtyř utkání. Prohrály v Hradci Králové, Zlíně i Českých Budějovicích. Mezitím si ale na domácím kluzišti poradily poměrem 4:1 se silnými Pardubicemi i díky dvěma trefám útočníka Jana Hrušky. Naposledy však podlehly Liberci 1:4.

Klíčovou postavou Vítkovic je po svém návratu z Finska forvard Dominik Lakatoš, jenž si za 27 odehraných utkání připsal 26 kanadských bodů. Produktivitě týmu tak vládne společně s Robertsem Bukartsem a Rostislavem Maroszem. Rideře se povedlo i angažování ruského obránce Alexeje Solovjeva, který je platný především v přesilových hrách. Za osmadvacet klání nastřádal na zadáka velmi solidních 23 kanadských bodů.

V průměru nejvíce času na ledě tráví kapitán Roman Polák, který se ještě před dvěma lety proháněl na kluzištích kanadsko-americké NHL v barvách Dallasu Stars. Výbornou bilanci patnácti kladných bodů má ve statistice +/- Rastislav Dej, jenž však musel poslední duely vinou zranění vynechat. Svou ostravskou misi načal velice dobře brankář Aleš Stezka. Bývalý mládežnický reprezentant odchytal už jednačtyřicet utkání s 91,13% úspěšností zákroků.

Hlavní trenér: Miloš Holaň
Hala (kapacita): OSTRAVAR ARÉNA (9 833)
Poslední utkání: Prohra 1:4 s Libercem

Statistiky obou týmů:

TELH 2021/2022
HC Vítkovice Ridera – HC Olomouc

umístění v tabulce
114:123 – 70 bodů
skóre a body
105:126 – 59 bodů
Dominik Lakatoš 26 b (12+14)
nejproduktivnější hráč