Je to už skoro týden, kdy naposledy odehráli Hanáci utkání, kdy před svými fanoušky porazili v pátém zápase semifinále Jihlavu 5:2, a zajistili si tak podruhé za sebou vstupenku do extraligové baráže. Letošní ročník baráže má hned tři stejné týmy jako ten předešlý. Pouze jedna změna je na straně extraligových celků, místo Liberce bude hrát v baráží tentokrát Kladno. Mužstvo Kohoutů povede znovu do baráže jako kapitán Jakub Bartoň.

Vyřazovací boje nás na baráž dobře připravily

Vraťme se ještě k semifinále, ve kterém jste dokázali vyřadit Jihlavu poměrně rychle 4:1 na zápasy. Čekali jste, že se vám podaří Duklu takto rychle překonat?
Konečný stav série byl podle mě pro soupeře hodně přísný. Jsme hodně rádi za to, že se nám podařilo semifinále zvládnout v takto krátkém horizontu. Výsledek série sice neodpovídá hře, protože Jihlava hrála velice dobře, ale dokázali jsme se na Duklu skvěle připravit, a to že se nám povedlo rychle sérii ukončit, je odraz toho, že jsme se na ty zápasy nevykašlali a bojovali jsme, co to jen šlo.

⇒ Obránce Jakub Bartoň

Co vidíte jako nejdůležitější bod semifinále?
Myslím si, že hodně důležité byly ty dva zápasy doma. Jak ten první, který jsme odehráli velice slušně, tak i to druhé utkání, které už sice nebylo úplně ideální, ale měli jsme dva body, což nám určitě zvedlo sebevědomí a všechno šlo k tomu, abychom pokračovali v těch výkonech, a to bylo hodně zlomové. To, že se nám podařilo vyhrát hned první zápas v Jihlavě, bylo už takové menší ukončení série, jelikož jsme jí ukončili hned v dalším domácím utkání.

Myslíte, že vám pomohla i série s Litoměřicemi, se kterými jste odehráli šest utkání oproti Jihlavě, která hrála pouze čtyři zápasy? V prvním zápase semifinále se to na Dukle dost podepsalo. Bylo vidět, že Jihlavští nejsou v takovém zápasovém tempu...
Je to možné, těžko takto spekulovat. Zápasů jsme odehráli hodně a udrželi jsme se v tempu a určitě se dá říct, že v prvním utkání semifinále nám to hodně pomohlo, protože Jihlavě minimálně první zápas vůbec nevyšel a dá se říct, že jsme v tom zápase ani Duklu k ničemu vážnějšímu nepustili.

I v letošním ročníku si tak svou sezónu prodloužíte, podruhé za sebou jste se totiž probojovali do extraligové baráže, která pro vás startuje už ve středu, kdy zajíždíte na led Chomutova. Jaké jsou teď pocity v šatně?
Po pátém zápase s Jihlavou v nás byla obrovská euforie, že se nám opět podařilo postoupit do baráže. Je to super a určitě si baráž rádi zahrajeme znovu. Budeme se v ní chtít poprat o dvě postupová místa, protože si myslím, že letos máme mnohem větší šanci se do extraligy probojovat než v minulé sezóně.

Do baráže vstupujete už zkušenější a navíc vás tolik nesužují zranění jako v minulém ročníku, kdy bylo hodně hráčů ze základní sestavy mimo hru. Letos ze sestavy vypadl pouze Jiří Řípa (zranění) a Denis Kindl, kterého si povolal Třinec.
Je to určitě dobře, že oproti minulému ročníku máme, dá se říct, všechny hráče k dispozici. Navíc máme i hodně dobrých hráčů, kteří by mohli nastoupit v případě, že by se někdo zranil. Do sestavy se už vrací i Roman Rác, a tak to vypadá, že letos budeme v baráži v mnohem lepším rozpoložení než v minulé sezóně. Doufejme, že se na baráž tentokrát lépe nachystáme a mnohem líp jí odehrajeme.

V baráži už nerozhoduje, jestli jste z extraligy nebo ne

Jak vidíte vaše šance v letošním ročníku baráže? Přece jenom Boleslav už znáte dobře s první ligy, Chomutov nezažívá příliš dobré období a Kladno také zatím nepůsobí příliš jistě.
Je to baráž. Všichni začínají od nuly a každý má 25% šanci postoupit do extraligy. V baráži už nerozhoduje to, jestli týmy hrají extraligu nebo ne, protože všichni jsme na tom v této části soutěže stejně. Myslím si, že právě extraligové týmy nejsou v takové pohodě. Mohli jsme to vidět i minulý rok u Liberce, který ze začátku baráže nepředváděl žádné famózní výkony jako poté na konci. V prvních zápasech na tom budeme po psychické stránce určitě lépe a bude jen na nás, abychom svou herní pohodu přetavili i k zisku bodů. Od prvních duelů se bude odvíjet i zbytek baráže.

Přeci jenom sestavy všech celků baráže už obsahují i zvučnější jména jako jsou třeba Pavel Patera, Tomáš Kaberle, David Výborný a David Hruška. Budete se snažit nějak speciálně na tyto hráče připravovat?
Hokej se hraje pět na pět a my se musíme snažit pokrýt všechny hráče soupeře, kteří proti nám nastoupí, protože každý z nich nám může vstřelit branku. Kdybychom se zaměřili pouze na jednoho hráče v pětce, naopak dostane více prostoru jiný, a to se nám může hodně vymstít.

Celou základní část a vlastně i ve vyřazovacích bojích vás zdobil právě týmový výkon, kdy tým vždy táhla jiná formace. I v obranné činnosti hodně podporovala obranu útočná trojice. Jak budete chtít přistupovat k utkáním v baráži? Budete se pokoušet hrát spíše ze zabezpečené defenzívy, jako tomu bylo proti Jihlavě?
Nemyslím si, že bychom proti Jihlavě hráli nějak extra z obrany. My jsme se na Duklu dost dobře připravili. S tím, že jsme hlavně doma útočili mnohem více než na ledě Jihlavy a především nám v obranné činnosti i výrazně pomáhali útočníci. V baráži se musíme na všechny tři týmy skvěle připravit a podávat podobné či lepší výkony, které jsme předváděli právě proti Jihlavě.

Určitě vás musí těšit i zatím skvělá bilance na domácím ledě, kde jste v šesti utkáních play-off dokázali vyhrát a navíc máte před svými fanoušky skvělé skóre 27:3.
Doma se nám zatím hodně daří a v baráži musíme na tyto výkony navázat a nerozdávat na svém kluzišti žádné body, protože každý získaný bod se v konečném účtování bude hodně počítat. Na své domácí výkony se poté musíme i pokusit navázat na venkovních kluzištích, kde nebude vůbec jednoduché bodovat.

Fanoušci jsou naším šestým hráčem

Už jste trénoval bez ochranného štítku na své helmě. V baráži ho už tedy potřebovat nebudete?
Je to mnohem lepší a doufám, že už do tváře nějak nedostanu, aby se mi zranění neobnovilo. Je to určitě jiné hrát bez krytu, protože jsem přes to špatně viděl a nebylo to vůbec příjemné.

Na spoustě z vás je už hodně vidět, jak dlouho je to od doby, kdy jste se naposledy oholili a začali s tradicí o neholení při vyřazovacích bojích. Budete v baráži ještě pokračovat v nějakém dalším zvyku?
Ne nebudeme. Zůstaneme pouze u neholení a budeme doufat, že nám naše dlouhé vousy přinesou štěstí.

Na poslední semifinálovou bitvu si našlo cesto přes čtyři tisíce diváků a i do Jihlavy vás dojelo podpořit mnoho olomouckých fanoušků. Doufáte, že se vám podaří zopakovat vyprodaný stadion z předešlého ročníku, kdy proti Liberci bylo absolutně plno do posledního místečka?
Myslím si, že návštěva se bude hlavně odvíjet od našich výkonů, které budeme v baráži předvádět. Jestli se nám podaří získat body hned v prvních zápasech, tak by se nám mohlo následně podařit vyprodat i více utkání než jen jedno. Bude to super, pokud lidé dorazí, protože jsou naším šestým hráčem a obzvlášť na našem stadionu se dá vytvořit parádní kulisa.