Dokážeme se semknout i za nepříznivého stavu, těšilo dvougólového Joshuu Jamese Máchu

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Pět zápasů a pět vítězství. Poslední výhry byly ale opravdu vydřené. Junioři potvrzují roli favorita a drží si náskok na čele tabulky skupiny o umístění. I dosud poslední zápas s pražskou Slavií potvrdil, že konec sezóny ještě bude náročný. Pražský výběr nedal Hanákům ani centimetr ledu zadarmo, domácím se ale podařilo zvrátit nepříznivý vývoj utkání a urvat další tři body. Zásluhu na cenném vítězství měl i Joshua James Mácha, který na hostujícího brankáře vyzrál dvakrát.

V dosud posledním odehraném utkání přivítali junioři na olomouckém ledě Slavii. Kohoutům nevyšly první minuty tak, jak si přáli a jako první lovili puk ze sítě. Ještě během první dvacetiminutovky ale srovnali krok. Hosté pak ale využili trestného střílení a znovu vedli. Nebyli by to ale Hanáci, jak je známe, kdyby něco vypustili. Dvěma rychlými góly otočili vývoj zápasu a těsné vedení už nepustili. „Do zápasu jsme vstoupili vlažně už od prvního střídání. Nevím, čím to bylo. Možná jsme si mysleli, že to teď po čtyřech vyhraných zápasech v řadě půjde samo. Ale nešlo,“ přiznal Joshua James Mácha.

Slavia s Hanáky držela krok, rozhodovala nakonec až třetí třetina. „Není lehkého soupeře. I když hrajeme skupinu o udržení, všechny týmy dokáží být nepříjemné. Myslím, že v zápase se Slavií nám dělalo největší problém jejich otáčení hry a to, jak vytahovali útočníky za naše beky. Vlastně z toho vznikl i faul, za který bylo nařízeno trestné střílení,“ ocenil silné stránky soupeře.

Olomoučtí vstupovali do utkání jako papíroví favorité, znovu se ale přesvědčili o tom, že papírové předpoklady vůbec nehrají roli. Hanáci museli dvakrát dotahovat, nakonec i otáčet vývoj zápasu. „I když jsme prohrávali, stále jsme věděli, že zápas můžeme obrátit na naši stranu. Špuny (Jan Špunar) tam vytáhl několik úžasných zákroků a i ubráněná oslabení nám pomohla,“ chválil dvacetiletý hokejista.

Šikovný útočník měl na výhře nepopiratelný podíl. Brankáře hostů totiž překonal hned dvakrát, když srovnával na 1:1 a poté zvyšoval na konečných 3:2. Dá se ale říct, která z branek byla důležitější? „Určitě jsem rád, že jsem mohl dát dva góly, ale ještě radši jsem za tři body do tabulky. Zlomový byl podle mě ten druhý, protože jsme se poprvé v zápase dostali do vedení, které jsme už nepustili,“ uvažoval odchovanec Šumperka.

Přesto, že v utkání se Slavií nešlo všechno podle plánu, může takový zápas olomoucké juniorce prospět. A nejen ten. Ani předchozí utkání v Českých Budějovicích neměli Hanáci zadarmo. „To rozhodně může. Myslím, že to svědčí o tom, jaká jsme parta a jak se dokážeme semknout a i za nepříznivého stavu otáčet zápasy v náš prospěch,“ těšilo forvarda, který vypomáhal také olomouckému áčku.

Některé týmy, včetně Slavie, se po konci druhé části s nejvyšší soutěží na nějaký čas rozloučí. V zápasech přesto není znát, že by hráči sestupujících týmů byli demotivovaní. Často právě naopak. „Všechny zápasy mají stále náboj a každý soupeř nám může zavařit. I když už mají někteří kluci jistý sestup, myslím si, že stále hrají naplno, aby měli místa na příští sezónu třeba v nějakém jiném týmu. Náš bodový náskok z nás možná dělá favorita v utkáních, musíme ale ke každému zápasu přistupovat poctivě, aby se nám něco nevymstilo. Jak říká pan trenér Beran, není lehkého soupeře,“ tvrdil opatrně.

Juniorům se první polovina nadstavby povedla. Vyhráli pětkrát v řadě a před druhým Litvínovem si drží náskok čtrnácti bodů. Ve hře je ale ještě dalších 21. „Jak už jsem řekl, ke každému zápasu se snažíme přistupovat poctivě a na sto procent. Děláme věci, které fungují,“ uzavřel útočník nosící na drese číslo 73.