Dorostenecká reforma. Petr Fiala coby hlavní kouč i zásadní novinky v pravidlech

Johan Čáp
O L O M O U C – Po představení novinek v soutěži juniorů přichází řada i na tu o jeden stupínek nižší. Nicméně dříve tradiční kategorie starší a mladší dorost jsou minulostí, nově se sloučí v jednu jedinou. Dorosteneckou. A olomoucký klub se po roční anabázi v Regionální lize mladšího dorostu dostal díky okamžitému postupu přímo do ELIOD extraligy. V ní na svěřence kouče Petra Fialy čeká oproti minulým letům pořádná dávka novinek.

Změny v pravidlech

Jednoznačně nejzásadnější novinkou v ELIOD extralize dorostu bude nově absence přerušení po trefení ochranné sítě za brankou. Avšak pouze v několika případech. Nově se nebude zastavovat časomíra v okamžiku, kdy kotouč trefí síť po teči bránícího hráče či brankaře. Nová revize pravidel sice konzervativní odborníky a fanoušky rozčarovala, vysvětlení odborných špiček Českého hokeje je však logické.

Kromě podpory plynulosti hry v mládežnických kategoriích navíc nové pravidlo bude nutit brankáře střely více chytat, ne jen vyrážet nad zadní mantinel. Pokud se navíc kotouč dotkne jako poslední hokejisty útočícího družstva, nic se měnit nebude. Jako v minulosti bude hra vykázána do středního pásma. Novinka bude platit kromě v dorostenecké kategorii i v ligových soutěžích mladších a starších žáků.

Prozatím sice zůstane u těchto soutěží, nicméně i samotné odborné kruhy nevylučují budoucí rozvinutí do starších kategorií, ne-li i rovnou mužských. Novinka se již v minulých letech testovala na několika turnajích pořádaných Českým hokejem.

Zároveň se také i v dorostenecké extralize bude implementovat reforma oznámená u příležitosti rozlosování juniorské DHL extraligy. I kdyby byl po šedesáti minutách znám vítěz, bude následovat pětiminutové prodloužení. Jeden mančaft tak ze zápasu může vybojovat dokonce i 4 body. V případně nerozhodnutého výsledku v základní hrací době se nic nemění, následuje prodloužení a případně samostatné nájezdy, v nichž se rozhodne o majiteli třetího bodu.

Hrací formát

Dorostenecká kategorie, respektive její elitní soutěž, přebírá ligový formát i věkové rozložení od loňského mladšího dorostu. ELIOD extraliga tak bude určena pro hráče ročníku narození 2003 a 2004. Na zápasovou soupisku bude možno napsat pouze 18 hráčů, hracími dny zůstává čtvrtek a sobota.

Letošního ročníku se zúčastní celkem 30 klubů, které byly rovnoměrně rozděleny do skupin Západ, Střed a Východ. V nich se utká každý s každým celkem dvakrát, každý tým tak odehraje v základní části celkem 18 zápasů.

Čtyři nejlepší týmy z každé základní skupiny se následně rozdělí do šestičlenných nadstavbových divizí A a B. Body se do této fáze nepřenášejí. To posledních šest celků ze tří základních skupin si bodový zisk přenese a odehraje v původním složení (ve skupinách C, D a E) čtyřkolový boj o udržení. Poslední týmy z těchto šestic totiž sestupují do Regionální ligy.

Na play-off se pak mohou těšit celky ze skupin A a B, k nim se pak přidají vítězové divizí C, D a E i nejlepší celek ze druhých míst. Následné nasazení do play-off proběhne podle geografického a výkonnostního kritéria. Čtvrtfinále i semifinále (de facto ligové osmifinále a čtvrtfinále) ve dvou oddělených pavoucích („českého“ a „moravského“) se hraje na dvě vítězná utkání. Čtyři postupující se následně střetnou během jednoho víkendu o celou sadu medailí. Semifinále, finále i boj o bronz se hrají pouze na jeden zápas.

Změny v olomoucké kabině

I v olomouckém táboře se ovšem odehrálo pořádné množství změn. Loňskou kategorii mladšího dorostu si v dorosteneckém věku „přeberou“ Petr Fiala a Richard Brančík. Duo, jež loni trénovalo hanáckou juniorku. Hlavně pro Petra Fialu jde o zásadní trenérskou změnou, poprvé nebude koučovat muže nebo juniory. „Objevuji něco nového. Sám jsem zvědavý, jak to bude vypadat. Mám v kabině teď dvě holky (pozn. Tereza Radová a Kateřina Petřeková), což je pro mě taky nepoznaná věc,“ líčila v květnu ikona fanoušků své pocity webu Mládežnický hokej. Trenérský matador, jenž dovedl olomoucký A-tým v roce 2014 do Tipsport extraligy, jako jasný olomoucký cíl stanovil udržení ELIOD extraligy i pro další sezónu.

Mladí kohouti byli nalosováni pro úvodní fázi sezóny do skupiny Východ, kde je čekají třeba i velcí regionální rivalové z Přerova a Šumperku. Kromě dvou brněnských celků, Techniky a Warriors, se mohou těšit i na Zlín, Vsetín, Havířov, Třinec i Vítkovice. Letošní premiéra v elitní soutěži Olomouc čeká v sobotu 8. září, kdy je čeká výjezd právě do Ostravy-Vítkovic.

Předběžný termínový kalendář olomouckého dorostu najdete zde!

Kompletní rozlosování první fáze sezóny

Skupina Západ
HC Plzeň 1929