Generali Česká Cup pokračuje! Olomouc čekají ambiciózní Pardubice

Kristýna Nováková
P A R D U B I C E – Kalendář Generali Česká Cupu je nabitý, a tak Hanáky ve čtvrtek čeká další souboj! Tentokrát vyzvou Pardubice, které v létě mohutně posilovaly a v prvním zápase turnaje dokázaly porazit Kometu v DRFG Aréně 0:2. Utkání začne ve čtvrtek 6. 8. od 18 hodin v padubické Enteria Aréně.

V první formaci Hanáků si vedle Petra Strapáče a Vojtěcha Tomečka zahrál také útočník Vilém Burian, který je nedílnou součástí olomouckého celku už pátou sezónu. Olomouckým se úvodní klání Generali Cupu nepodařilo úplně podle přestav, vytáhlý útočník si však nemyslí, že by to bylo špatné znamení pro další zápasy. „Je to začátek. Ten výsledek není ideální, ale nemusíme na to úplně koukat. Je potřeba vyzkoušet si různé věci a vůbec se do toho dostat,“ ví rodák z Třebíče. „Samozřejmě to ze začátku nebude asi úplně skvělé. Je třeba se sehrát, věřím, že to bude postupem času lepší a lepší,“ věří.

⇒ Útočník Vilém Burian

Utkání poháru se hrají za zvláštních podmínek, na stadiony může jen omezený počet diváků, kteří jsou navíc separováni do oddělených sektorů. „Bylo příjemné vidět tu tisícovku lidí, co nás přišli podpořit, i když to bylo takové roztroušené. Určitě jim patří dík, že nás přišli podpořit hnedka v prvním zápase, ačkoli je situace taková, jaká je,“ děkoval na dálku fanouškům. Zatímco někteří dění na tribunách moc nesledují, jedenatřicetiletý útočník je pravý opak. „Vnímám všechno. Lidi, jak skandují a tak,“ pousmál se.

Pozornému oku diváka jistě neunikl fakt, že Vilém Burian do utkání nastoupil s pro něj netradičním číslem 77. „V posledním zápase loňské sezóně jsem si rozerval dres a dostal jsem tenhleten,“ vysvětloval hokejista. „Na přípravu bylo zbytečné dělat nový dres, tak jsem si vzal jiný a jen se předělala jmenovka. Dvacet čtyřku si určitě ponechám,“ ujistil.

Další utkání Generali Česká Cupu je na programu už ve čtvrtek, kdy Kohouti vyzvou pardubické Dynamo. To má nyní nového majitele a rozhodně nešetří ambicemi. „Po těch letech, co hráli dole, to určitě budou letos chtít změnit,“ pokýval hlavou útočník. „Přišel tam nový majitel a ambice mají určitě jiné než v posledních letech. Přivedli nové posily a budou chtít hrát jiný hokej. To je jasné,“ dodal.

V příštím týdnu pak Hanáky čekají zápasy proti Kometě a Hradci Králové, na zápasové tempo si tedy nemohou stěžovat. V současné době ovšem visí ve vzduchu otazník nad startem extraligy. Příští úterý se sejdou zástupci extraligových klubů s ředitelem soutěže Josefem Řezníčkem a právě start extraligy bude hlavním tématem této schůzky.„Do 18. září je ještě dost času. Jestli se začátek extraligy posune, tak si myslím, že tam kromě poháru ještě nějaké zápasy přibudou. Budeme se připravovat tak, abychom byli připraveni na začátek ligy,“ řekl autor 6 gólů z loňské sezóny.

To nejdůležitější o soupeři: S novým majitelem a novými ambicemi

Pardubice vstupují do nového ročníku s novým majitelem a novými tvářemi, které dávají tušit, že Východočeši budou letos pomýšlet na mnohem vyšší příčky než na ty, na nichž se pohybovaly v posledních letech. Úvodní utkání Generali Česká Cupu se jim podařilo na výbornou - brněnskou Kometu srazily dvěma góly v prostředním dějství a domů si tak odvezly cennou výhru 0:2.

V loňské sezóně byly zápasy mezi Pardubicemi a Olomoucí vyrovnané, pouze první utkání skončilo rozdílem větším než je jedna branka, a to 3:1 pro Pardubice. Východočeši se radovali také v prvním zápase v plecharéně, kde vyválčili výhru 1:2 v prodloužení. Potom se ale dvakrát radovali Kohouti, nejprve 1:2 a na sklonku základní části východočeského soupeře zdolali 3:2 na nájezdy.

Dynamu se podařilo udržet opory týmu, nové smlouvy mají například obránci Jan Kolář a Rhett Holland nebo útočné trio Michal Vondrka, Radoslav Tybor a Vladimír Svačina. Rozpočet 150 milionů navíc Pardubicím umožňuje lovit další zvučná jména. Zatím největší posilou je zkušený bek Jakub Nakládal, který se do svého domovského klubu vrací z KHL. Do obrany Východočechů dále přibyl například zkušený Tomáš Linhart nebo dvaadvacetiletý Ondřej Vála, jenž přišel ze zámoří. Ani v útoku však Pardubice nezahálí - z Jihlavy přišel nadějný Lukáš Anděl a vedení klubu se podařilo ulovit také Valentina Claireauxe, jenž byl po skvělých výkonech ve Zlíně v hledáčku několika klubů.

Srovnání výsledků ze základní části 2019/2020:

HC Olomouc HC Dynamo Pardubice
77 (7.) Body (umístění) 64 (11.)
Zbyněk Irgl (15+22) Nejproduktivnější hráč Radoslav Tybor (18+15)
Lukáš Nahodil (18) Nejlepší střelec Radoslav Tybor (18)
Jan Lukáš (91,77%)
Branislav Konrád (92,16%)