Hanáci v nároďáku – 1.díl (česká stopa)

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Vzpomenete si na hráče Hanáků, kteří v minulosti hájili také barvy národního týmu? V následujícím článku jsme pro vás vybrali právě několik olomouckých hokejistů, kteří v minulosti nastoupili za seniorskou repre. V prvním díle našeho seriálu jsme se zaměřili na reprezentanty České republiky.

Jan Tomajko

⇒ Jan Tomajko na střídačce HCO

Současný jednatel a trenér olomouckého klubu má v reprezentaci odehráno 38 zápasů. Kromě série Euro Hockey Tour se účastnil také dvou mistrovství světa. Hned při své premiéře na MS 2000 zařídil vítězný gól ve finále proti Slovensku, jednalo se přitom o jeho první (a poslední) gól v seniorské reprezentaci. Svou druhou zlatu medaili ze světového šampionátu získal hned další rok v Německu.

S hokejem začínal Tomajko v Olomouci, během své kariéry však vystřídal dres hned několika klubů extraligy. Se Vsetínem získal tři zlaté a jednu stříbrnou medaili, další zlato a dva bronzy přidal v dresu Sparty. Dvě bronzové medaile získal také při svém působení v Liberci.

Jiří Dopita

⇒ Útočník Jiří Dopita

Celkem 152 zápasů v seniorské reprezentaci odehrál Jiří Dopita. Rodák ze Šumperka je zároveň dalším členem zlaté generace českého hokeje. V jeho sbírce nechybí zlato ze ZOH 1998, kromě toho je mistrem světa z let 1996, 2000 a 2001. Z mistrovství světa v letech 1997-1998 má doma bronz. Sedminásobný extraligový mistr se také dvakrát představil na Světovém poháru (1996 a 2004). Během své extraligové kariéry vstřelil 44 branek a na dalších 27 nahrál. Svou reprezentační kariéru završil v sezóně 2004/2005.

Dopitova kariéra je s olomouckým hokejovým týmem neodmyslitelně spjata. Za tehdejší TJ DS Olomouc hrál už na konci 80. let. V sezóně 1993/1994 se pak radoval ze zatím jediného extraligového titulu Hanáků. Na krátko se do klubu vrátil po své zámořské anabázi, tehdy Hanákům pomohl v závěru sezóny 2002/2003, v níž se stal spolustrůjcem olomouckého postupového úspěchu do první ligy. Na Hanou se pak Dopita definitivně vrátil v roce 2011. Po ročníku 2013/2014 se zkušený matador rozhodl uzavřít svou kariéru a nastoupil jako asistent A-týmu Olomouce, kde působil do letní přípravy na sezónu 2015/2016.

Jiří Hudler

⇒ Jiří Hudler v dresu Detroitu

Jiří Hudler je jeden z olomouckých hráčů, kteří se stabilně uchytili také v NHL. Neméně zajímavá je však i reprezentační kariéra tohoto olomouckého rodáka. Šikovné křídlo zaujalo už v mládežnických kategoriích, s reprezentací do 18 let vybojoval bronz na MS 2002 na Slovensku. Do seniorské reprezentace naskočil poprvé ještě jako junior na mistrovství světa 2003, tehdy odehrál 9 zápasů a připsal si v nich solidních 6 bodů (2+4). Zahrál si také na mistrovství světa 2013 a 2014. Medailového úspěchu se seniorským národním týmem se však „hokejový gentleman“ nikdy nedočkal.

Ačkoli Hudler své první krůčky absolvoval v Olomouci, jeho jméno je spjato také s hokejovým Vsetínem, s nímž získal zlato (2000/2001) a stříbro (1999/2000) v nejvyšší domácí soutěži. V sezóně 2003/2004 odešel do kanadskoamerické NHL, kde s Detroitem získal v roce 2008 Stanley Cup.

Pavel Patera

⇒ Útočník Pavel Patera

Téměř dvou stovku utkání odehrál Pavel Patera v reprezentačním dresu, na svém kontě má 48 gólů a 41 asistencí. Kladenský odchovanec byl prvním kapitánem Hanáků po jejich postupu do extraligy. Člen kladenské Blue Line se může pyšnit zlatou olympijskou medailí z Nagana, čtyřmi zlatými medailemi z mistrovství světa (včetně zlatého hattricku) a dvěma bronzy. Ve výčtu úspěchů nechybí ani kompletní sbírka medailí z extraligy, zlato z ruské superligy a titul ze švédské Elitserien. Pavel Patera se do myslí fanoušků nesmazatelně zapsal svými přihrávkami – v semifinále naganského turnaje přihrál na vedoucí gól Jiřímu Šlégrovi a ve finále naservíroval kotouč Petru Svobodovi, jenž tenkrát vsítil vítězný a zároveň jediný gól do sítě Ruska. Na mistrovství 2001 pak Patera přihrál na vítězný gól v prodloužení finálového zápasu Davidu Moravcovi.

Za Hanáky někdejší reprezentační opora odehrála svou poslední sezónu. Po tajné volbě mez hráči byl Patera zvolen novým kapitánem Olomouce. V základní části odehrál „Patýs“ 48 zápasů, v nichž si připsal 14 bodů za 8 gólů a 6 asistencí. Kohouti se sice propadli do baráže, v té nicméně skončili jako první, a dokázali si tak zachovat svou extraligovou příslušnost. V baráži si Patera připsal dalších 5 bodů (2+3).

Martin Prusek

⇒ Brankář Martin Prusek

Také Martin Prusek se může pyšnit medailí z mistrovství světa. Na MS však plnil spíše roli náhradníka. Ve sbírce má dva bronzy (1997 a 1998) a zlato z MS 1999. Sám se na šampionátu postavil do brány až v roce 2009, kdy odchytal 3 zápasy s úspěšností zákroků 92,0 %.

Prusek je odchovanec Vítkovic, olomoucký dres oblékl až na samotném sklonku své kariéry, během níž si zahrál NHL (Ottawa Senators, Columbus Blue Jackerts) i KHL (Petrohrad, Spartak Moskva a Dynamo Riga).

Z aktivních hráčů Olomouce má na svém kontě nejvíce reprezentačních startů Rostislav Olesz – celkem 42, vlastní také bronz ze ZOH 2006 v Turíně. Mezi další aktivní hráče, kteří již mají zkušenosti s dospělou reprezentací patří například Lukáš Klimek, Vojtěch Tomeček, Petr Strapáč nebo Jan Káňa.

.