Hanáky čeká poslední domácí zápas v základní části. Porazí Vervu i počtvrté v řadě?

Kristýna Nováková
O L O M O U C – Naposledy v základní části vyjedou Hanáci na led plecharény. Hostit budou litvínovskou Vervu, proti které se jim letos náramně daří. Na druhou stranu Chemici bojují o svou existenci v extralize, takže se dá očekávat zápas s puncem play off. Utkání začne v úterý 3. 3. od 17:30 na Zimním stadionu v Olomouci.

Úterní utkání bude navíc speciální. Při domácím utkání s Vítkovicemi se na Zimním stadionu Ivana Hlinky v Litvínově vybralo krásných 47 289 Kč. A to není konečná částka - HC Olomouc se do akce zapojil tím, že do aukce věnoval hraný dres, který se vydražil za 25 900 korun. Před úterním zápasem tak bude paní Janě předán šek pamětní růžový dres a paruka z pravých vlasů. Vzhledem k tomu, že tato akce proběhne před samotným zápasem, doporučujeme na utkání dorazit o něco dříve.

⇒ Obránce David Škůrek

V neděli Hanáci zaznamenali důležité tři body v Hradci Králové - z východu Čech přitom Olomouc není moc zvyklá vozit body. Na ledě Mountfieldu Kohouti vyhráli naposledy v listopadu 2017. „Neřekl bych, že bychom našli nějaký recept,“ přemýšlel obránce David Škůrek. „Odehráli jsme několik zápasů po sobě velice dobře do obrany, kdy jsme soupeřům nedovolili dorážky a nepustili je do předbrankového prostoru. To je pro úspěch důležité v každém zápase.“

Zatímco Hradec Králové byl přímým konkurentem v boji o co nejlepší pozici v play off, úterý soupeř z Litvínova je na tom úplně jinak. Verva totiž doslova bojuje o přežití v nejvyšší české soutěži. „Určitě jsou ty zápasy více o bojovnosti, ty týmy si hrají o živobytí a nechávají na ledě úplně vše,“ ví Škůrek. „Půjdou do všeho po hlavě, takže to bude v tomhle určitě náročnější než zápasy s týmy, které hrají nahoře,“ dodal.

V pondělí ráno reálně hrozilo, že se úterní zápas odehraje vzhledem k výskytu koronaviru v České republice bez diváků. K tomu nakonec nedošlo, nicméně toto nebezpečí ještě není zcela zažehnáno. Bez diváků by se totiž mohlo odehrát poslední kolo základní části, případně dokonce vyřazovací boje. „Blíží se playoff, a pokud nás postihne, že zařídí zápasy bez diváků, tak si to moc nedokážu představit. Play off bez diváků, to nejde,“ krčil rameny obrovitý obránce.

Olomouc už má jisté předkolo, teď jde jen o to, aby vyřazovací část začínala doma. Jednou z variant, která by mohla nastat, je také repríza předkola se Zlínem a následné čtvrtfinále proti Plzni - obojí by se konalo už počtvrté za sebou, což u nás nemá obdoby. „Co na to říct... jestli to tak dopadne, tak ta rivalita znovu stoupne o stupeň výš, zatím se soustředíme na poslední 2 zápasy základní části a pak se uvidí, s kým si to rozdáme o čtvrtfinále,“ uzavřel Škůrek.

To nejdůležitější o soupeři

Litvínov v extralize bojuje o holé přežití, na poslední Kladno má sice náskok tři body, do konce základní části ale zbývají ještě dva zápasy a je docela možné, že o bytí a nebytí těchto dvou klubů rozhodne až 52. kolo, v němž shodou okolností Verva vyzve právě Rytíře. V posledních kolech se Litvínovu přitom daří pouze střídavě. V pátek sice vyhráli důležitý záchranářský souboj s Vítkovicemi (4:0), předtím však nestačili na Zlín (2:4) ani v dohrávce na Hradec Králové (2:3).

Co se týče vzájemných zápas, Olomouc z nich letos vždy odcházela vítězně. Nejdramatičtější bylo první vzájemné střetnutí z konce října, ve kterém domácí mocně dotahovali skóre, nakonec to však na body nestačilo a prohráli 3:4. Druhý vzájemný zápas hostila Olomouc a plecharéně tehdy viděla vítězství 3:1. Stejným poměrem pak Hanáci vyhráli také druhý zápas v Litvínově.

Hlavní trenér: Vladimír Kýhos
Hala (kapacita): Zimní stadion Ivana Hlinky (6011)
Poslední utkání: Výhra 4:0 proti Vítkovicím

Srovnání výsledků:

HC Olomouc HC Verva Litvínov
73 (7.) Body (umístění) 60 (11.)
Zbyněk Irgl (15+22) Nejproduktivnější hráč Richard Jarůšek (22+16)
Lukáš Nahodil (17) Nejlepší střelec Richard Jarůšek (22)
Jan Lukáš (91,77%)
Branislav Konrád (91,93%)Vojtěch Mokrý (93,90%)