Kohouti chtějí na ledě Litoměřic ukončit čtvrtfinálovou sérii

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Olomouckým hokejistům vyšel domácí zápas tak, jak si přáli a možná ještě lépe. Svému soupeři uštědřili pořádnou lekci z produktivity v podobě šesti gólů. Za stavu 3:2 pro Kohouty se tak série přesouvá zpět na sever Čech. Hanáci by chtěli zapomenout na nepovedené utkání na ledě Kališníků a naopak navázat na vydařené zápasy z olomoucké plecharény. Šestý čtvrtfinálový zápas začíná v Kalich aréně v úterý v 18 hodin.

Po dvou prohrách na ledě Litoměřic se Kohoutům doma opět velmi dařilo. Jako první otevírali skóre Hanáci, na další gól se ale ve vyrovnaném utkání čekalo poměrně dlouho. Po druhém přesném zásahu už ale domácí vzali otěže zápasu pevně do svých rukou a do poslední sirény nastříleli Kališníkům celkem šest gólů. Naopak Litoměřičtí se na Hané nedokázali prosadit ani jednou a Tomáš Vošvrda se mohl radovat z čistého konta. „Hodnocení zápasu? Výborný týmový výkon, myslím si, že nejlepší z těch pěti. Hráli jsme v pěti dopředu, v pěti dozadu, všichni jsme za tím vítězstvím šli a povedlo se nám,“ nešetřil chválou Tomáš Vošvrda.

⇒ Brankář Tomáš Vošvrda

Až do 47. minuty byl ale rozdíl mezi oběma týmy pouze jednogólový, pak se ovšem přesnou muškou zaskvělo několik dalších hráčů. Litoměřice ovšem nic nevzdávaly a Kohoutům tak bylo v některých chvílích pořádně horko. Jeden takový moment přišel v době, kdy se domácí gólman místo v brankovišti ocitl za brankou na ledě. „Já tam zakopl, nějak jsem se zasekl do ledu, spadl jsem, vysekal jsem se tam, naštěstí jsem to ale stihnul zpátky. To se ale stane. A co se týče těch horkých chvil, tak oni mají dobré přesilovky. Hodně střílí a umí zatopit,“ vysvětloval situaci, kdy olomouckým fanouškům na chvíli zatrnulo.

Kohouti ovšem nezůstávali pozadu a svého soupeře během zápasu několikrát pořádně podusili. Chybělo jen velmi málo, aby se kotouč dostal za záda Krále ještě párkrát. „Myslím, že naši kluci získali pohyb v útočném pásmu, chodili jsme už i před jejich brankáře, bylo tam hodně tečovaných střel, jejich brankář toho pak moc neviděl. Do Litoměřic pojedeme s tím, že to chceme ukončit,“ řekl rozhodně hráč s číslem 33 na zádech.

Možnost ukončit sérii mají Hanáci už v úterý, kdy znovu poputují na sever Čech. Tam se jim ve dvou předchozích duelech nedařilo a Kališníkům vždy podlehli na nájezdy, nejprve 2:3, poté 3:4. „Budou doma, takže si myslím, že na nás zase vletí. Jsou teď na řadě, takže vlastně musí. My tam ale pojedeme s nějakou naší taktikou, kterou nám trenéři řeknou, a budeme chtít každopádně uspět, protože jsem zažil nějaké sedmé zápasy, a tam se může stát cokoliv,“ varoval vysoký gólman.

Zajímavosti zápasu

⇒ Po pátém čtvrtfinále je série 3:2 ve prospěch Kohoutů.

⇒ Vždy vyhrál domácí tým, Hanáci poměrem 4:1, 7:1 a 6:0, Kališníci 3:2 a 4:3 po samostatných nájezdech.

⇒ Dres Mory obléká litoměřický odchovanec a olomoucký kapitán v jedné osobě Jakub Bartoň.

⇒ Nejproduktivnějšími hráči Olomouce jsou Rostislav Marosz (4+5) a David Ostřížek (4+4).

Čím to ale bylo, že se Hanákům na ledě Litoměřických nedařilo, si vysvětlit nedokázal. „Pořád se to tahalo o gól o dva, tady jsme byli šťastnější v tom, že jsme jim dokázali uskočit, ale tam jsme dotahovali. V tom to bylo jiné. Ale co se týká typologie zápasu, myslím, že je to stejné, tahá se to a je to těžké,“ tvrdil odchovanec Vítkovic.

⇒ HC Stadion Litoměřice

Nejproduktivnějším hráčem Kohoutů se po pátém čtvrtfinálovém zápase stal útočník Rostislav Marosz (4+5), jen o bod méně má druhá letošní posila Hanáků, David Ostřížek, jenž si připsal osm bodů (4+4). V obranných řadách se o první místo dělí Jan Jaroměřský (1+4) a Tomáš Houdek (0+5).

Protože se severočeskému týmu nepodařilo v hanácké metropoli skórovat ani jednou, statistiky hráčů se nezměnili. Na špičce kanadského bodování Litoměřic jsou i nadále tři útočníci se stejným počtem bodů, a sice Martin Novák (2+1), Jaroslav Hašek a Adam Chlapík (oba 1+2). Nejúspěšnější litoměřický obránce Marek Hrbas si v play-off připsal prozatím bod za jednu přesnou trefu.

Strážce olomoucké svatyně ale moc dobře ví, na koho si dávat největší pozor. „Je tam Čermák, ten má 29 gólů, Bahenský, Chabada. To jsou útočníci, co když jsou na ledě, tak vím, že je musím hlídat, protože jsou schopní vystřelit odkudkoliv. Ale není to tak, že když je tam někdo jiný, tak bych se na něj vykašlal, to ne. Ale když jsou tam ti tři, tak o nich musím vědět, abych počítal se vším,“ uvažoval nad týmem Litoměřic.

Pro fanoušky Kohoutů, kteří nevyrazí na dalekou cestu, bude připraven textový on-line přenos. Utkání začíná v 18 hodin.

Sestavy z posledních utkání

HC Stadion Litoměřice: Král – Žovinec, Kolář, Drábek, Hrbas, Husák, Šulc, Míka – Doležal, Koudelka, Chabada, Rubeš, Procházka, Čermák, Hašek (C), Bahenský, Budínský, Novák, Škop. Trenér: Jiří Doležal.

HC Olomouc: Vošvrda – Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň (C), Staněk, Kadela – Kucharczyk, Ostřížek, Selingr – Pekr, Kindl, Švaňhal – Marosz, Knotek, Herman – Jergl, Diviš, Lehečka. Trenér: Petr Fiala.