Pomalu ale jistě opět stoupají Kohouti tabulkou. Kromě vcelku jednoznačné prohry s Libercem prožívají svěřenci trenéra Zdeňka Venery poměrně úspěšný vstup do roku 2016. V pěti ze sedmi zápasů vyválčili alespoň bod. A přestože se opět jen zcela výjimečně jednalo o gólové hody, nadále platí, že jen dva či tři góly mohou Olomouci k vítězství bohatě stačit.

TÉMA UTKÁNÍ: Sparťanská mašina se rozjela na plný plyn

Pouze u nich by však Kohouti neměli zůstat. Ne v utkání, které mají před sebou. K souboji o body je totiž vyzve aktuálně druhé nejkvalitnější mužstvo soutěže a zároveň tým s výbornou formou. Posledních pět zápasů Sparťané neprohráli, navíc v osmi z devíti kol dokázali pokaždé uzmout všechny tři body. Co však za úspěchem Sparty stojí?

Vysvětlení může být hned několik. Prvním z nich je útok Sparty. Důležité pro něj je, že pokud jedna lajna aktuálně nemá dobrou formu, další dvě ji bez větších problémů nahradí. Stejně tak podstatné pro Pražany je skutečnost, že se jim začali prosazovat donedávna méně výrazní hráči. Hodně se tak například před sezónou čekalo od Tomáše Netíka či Lukáše Klimka. Až pár zápasů zpět však začali naplňovat do nich vkládané naděje. Své spoluhráče navíc opět posílil Jaroslav Hlinka, který se opět ujal kapitánského céčka. A aby toho nebylo málo, hned bodoval. Ve třech posledních zápasech zaznamenal 4 body. Pražany zkrátka nastartovalo více věcí, okolnosti jim hrají do karet. Klid jim navíc může dodávat také pohodlný náskok před dotírajícími soupeři.

ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Jan Eberle

Podobně klidní zatím mohou být také olomoučtí Kohouti. Přestože se nachází o pár příček níže, než Sparta, pozici mají nyní luxusní. Tým, od kterého se především čeká alespoň předkolo play-off, k němu má dobře vykročeno. Patnáctibodový náskok na jedenácté Vítkovice může Kohouty zatím nechat v klidu.

Přesto však naposledy zaváhali, když přišli o bod v prodloužení s Třincem. A ztráta mrzí například olomouckého forvarda Jana Eberleho. „Pro fanoušky to bylo povedené utkání. Bohužel ne za tři body. Máme však alespoň jeden a od toho už se dá odpíchnout,“ uvedl Jan Eberle.

⇒ Útočník Jan Eberle

Olomoucký útočník soupeře hodně zaměstnával svým pohybem. Nakonec však neměl štěstí, v zápase se výrazněji do statistik nezapsal. Stejně jako většina jeho spoluhráčů. I tentokrát totiž góly ne a ne přijít. Patnáctka Kohoutů však našla na utkání i hodně pozitivního. „Myslím si, že herní projev byl lepší. Dařilo se nám dostávat soupeře pod tlak. Přestože tak nepadlo moc branek, pro diváka to určitě byl pohledný duel,“ řekla rozhodně předsezónní posila Olomouce.

Jan Eberle tak narazil na to, že on i jeho spoluhráči si vypracovali velké množství příležitostí. Ty často neměly daleko k využití, vždy však trochu chybělo. Především však nad počtem střel se útočník zastavil. „Těžko říct, co za množstvím šancí stálo. Ze zápasu to nějak vyplynulo. Každopádně Třinec hraje už daleko lépe než v první polovině ročníku,“ zhodnotil nedělního soupeře.

Už v úterý však čeká Kohouty další kvalitní mužstvo. Tentokrát druhá Sparta Praha, která už má velký odstup za vedoucím Libercem, ale také příjemný náskok na třetí Hradec Králové. „Uvidíme v úterý, co nás čeká. Sparta má velkou formu. Na druhou stranu my nemáme moc co ztratit a už jsme s ní dokázali sehrát vyrovnané zápasy. Určitě tak není nemožné ji o nějaké body připravit,“ říká odhodlaně Jan Eberle.

Z KABINY SOUPEŘE: Matní hráči chytli formu, ostatní ji neztratili

Sparta může být aktuálně v klidu. Přispívá k tomu například určité vyprázdnění marodky, výborná forma čítající šňůru pěti tříbodových vítězství a také produktivita rozložená do všech útoků. Zatímco jiné týmy mají jednu, maximálně dvě úderné formace, od kterých se dají pravidelně čekat góly, u Sparty jde přinejmenším o tři takové útoky.

⇒ HC Sparta Praha

Vysvětlením sparťanských úspěchů z poslední doby může být například pohled na zápas s Mladou Boleslaví. Na brankách se tentokrát nepodíleli takoví hráči jako Jaroslav Hlinka, Jan Buchtele nebo Petr Kumstát. V kolonkách střelců a nahrávačů najdeme naopak Tomáše Netíka, Curtise Hamiltona a Lukáše Klimka. Tedy jednoho navrátilce, kterému se zpočátku moc nedařilo, novou akvizici a loňskou hvězdu, která pomalu nachází starou formu. Přidejme k tomu bývalými a současnými reprezentanty našlapaný kádr a o síle Sparty máme téměř hotovu představu.

Tato kombinace už se ukázala jako smrtící proti mnoha soupeřům. Hokejisté z Prahy přímo zostudili Piráty a také brněnskou Kometu. Nasázeli jim sedm, respektive devět branek, což je třeba debakl, který zatím v probíhající sezóně Kohouti nezažili.

Proti Mladé Boleslavi naopak zase ukázali, že Sparťané umí také bránit. Týmu kolem Davida Výborného, který toho za Spartu sám nemálo odehrál, dali sice jen dva góly, sparťanský brankář Filip Novotný však nemusel z branky lovit žádný puk.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI:

Hlavní trenér: Josef Jandač
Kapitán: Jaroslav Hlinka
Loňské umístění: Prohra v semifinále s Třincem
Hala (kapacita): O2 arena (17 037)
Poslední utkání: Výhra nad Mladou Boleslaví (2:0)

SOUPISKA Sparty
STATISTIKY Sparty
ZMĚNY V KÁDRU Sparty
EXTRALIGOVÉ ZÁPASY Sparty

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ V TÉTO SEZÓNĚ:

• 1. kolo: SPA vs OLO 1:4
• 14. kolo: OLO vs SPA 1:3
• 27. kolo: OLO vs SPA 5:1

UKAŽ VSTUPENKU NEBO DRES A JDI DO SÍNĚ SLÁVY SE SLEVOU!

Dárek pro všechny fanoušky týmu HC Olomouc! Každý, kdo dorazí v úterý 26.1. před zápasem HC Sparta Praha – HC Olomouc do Síně slávy českého hokeje v Galerii Harfa (hned vedle O2 Areny) se vstupenkou na zápas nebo v dresu Olomouce, získá 20% slevu na vstup do Síně slávy! Navštivte expozici Ligové dynastie - bavte se hokejem!

SDĚLENÍ PRO OLOMOUCKÉ FANOUŠKY. PŘIJĎTE VČAS!

Zápas mezi HC Sparta Praha – HC Olomouc slibuje výbornou diváckou kulisu, dá se očekávat návštěva kolem 15 000 fanoušků. Sparta, jako pořadatel zápasu, žádá všechny fanoušky, aby dorazili ke vstupu do haly s dostatečným časovým předstihem. O2 Arena se otevírá 90 minut před zápasem a mimo hlavních vchodů budou k dispozici i vstupy „JIH“. (mapa ZDE). Duel Sparty s Olomoucí je vyvrcholením akce „Sparta vzdává hold“, slavnostní ceremoniál před utkáním začíná již v 18.10 hod.

ŽIVÝ ON-LINE PŘENOS ZDE! Onlajny.com

http://www.onlajny.com/match/index/id/153310?utm_campaign=hcolomouc&utm_source=WEB_A_2016_40_SPA