Kohouty čeká těžký boj na ledě extraligového lídra. Podaří se jim bodovat ve čtvrtém utkání v řadě?

Daniel Fekets
P R A H A - Ve 46. kole Tipsport extraligy stojí před Hanáky velká výzva. Míří totiž na led pražské Sparty, která momentálně vládne extraligové tabulce. Zápas se odehraje 19. 2. 2021 od 16:30 a hostit jej bude největší aréna v České republice. Podaří se olomouckému celku získat v Praze body?

Řekl před zápasem: Jan Tomajko

Středeční večer se Kohoutům vydařil. Svěřenci Zdeňka Motáka a Jana Tomajka dokázali porazit Litvínov 4:3. Výrazně jim k tomu napomohla první třetina, kterou celek z Hané ovládl poměrem 3:1. „Do začátku utkání jsme vstoupili výborně. Dali jsme rychlé dva góly, ale určitě je potom škoda té branky na 2:1. Trochu jsme se uklidnili tím dalším našim gólem. Musím říct, že první třetinu jsme odehráli dobře, přestože i Litvínov v ní měl šance. Druhá část byla vyrovnaná a ve třetí jsme, možná i zbytečně, začali více bránit. Svou pasivní hrou jsme přispěli k tomu, že nás Litvínov ve třetí třetině přehrával. Díky Braňovi (Branislavu Konrádovi) jsme však tři body nakonec uhájili,“ hodnotil utkání trenér Jan Tomajko.

⇒ Trenér Jan Tomajko

Olomouc zároveň prodloužila svou bodovou sérii, která momentálně čítá tři zápasy. V těchto kláních si poradila s Karlovými Vary po prodloužení, bod uhrála v Pardubicích a s Litvínovem vybojovala plný bodový zisk. „Každý bodík se počítá. Uhráli jsme body v posledních třech zápasech, takže s tímto vládne spokojenost. Nezbývá nic jiného, než tuto sérii zkusit natáhnout i na Spartě, i když nás v Praze rozhodně nic jednoduchého nečeká,“ pokračoval.

Hanáci drží osm kol před koncem základní části desetibodový náskok na Zlín, se kterým na dálku soupeří o účast v předkole play-off. Dobře si však uvědomují, že postup ještě ani zdaleka hotový není. „Klid samozřejmě nemáme, protože člověk chce pořád vyhrávat. Když není tlak na výsledky, tak to prostě není ono. Nás musí hnát vpřed hlavně to, že si chceme předkolo co nejrychleji sami uhrát. Jestli do něj chceme postoupit, tak musíme být nějakým způsobem rozehraní. Vždy se může stát cokoliv, proto musíme být maximálně obezřetní. Na Zlín sice máme náskok deseti bodů, ale pořád jich chceme uhrát co nejvíce. Je potřeba mít konzistentní výkonnost, které musíme a chceme dosáhnout,“ dodal olomoucký kouč.

To nejdůležitější o soupeři: Sparta bojuje o zisk Prezidentského poháru

Pražané mají nakročeno k zisku svého třetího Prezidentského poháru udělovaného pro vítěze základní části Tipsport extraligy. Největším konkurentem Sparty je ale Třinec, který má zápas k dobru a pouze o dva body na kontě méně. Svěřenci trenérů Hořavy a Jandače zatím celkově posbírali 96 bodů, navíc ze všech extraligových mužstev nastříleli nejvíce branek, konkrétně 170. V produktivitě týmu si vede nejlépe sparťanský kapitán Michal Řepík, kterému ale zdatně sekunduje další reprezentační útočník David Tomášek. V průměru nejvíce času na ledě tráví obránce Jan Košťálek.

Sparta od začátku kalendářního roku 2021 nebodovala jen jednou, a to hned v prvním zápase proti Liberci. Od té doby drží sérii sedmnácti utkání v řadě, ve kterých vždy vytěžila minimálně bod. Když se ohlédneme za posledními čtyřmi zápasy Sparty, tak se dozvíme, že v nich získala hned 9 bodů. Pardubice porazila po nájezdech, třinecké Oceláře v základní hrací době, s Karlovými Vary po nájezdech sice prohrála, ale v minulém kole už zase zvítězila. V Liberci kralovala výsledkem 5:2.

Hned v prvním vzájemném zápase této sezony Hanáci vyhráli. V domácím prostředí si s týmem z Prahy poradili poměrem 4:1. Paradoxní je, že právě tato prohra je pro Spartu zatím tou nejvyšší v sezoně, o tři góly totiž už víckrát nepadla. V odvetě ale dominovala Sparta, jež zvítězila 7:1. Zatím poslední střet se udál 8. ledna, kdy Pražané vybojovali v Olomouci výhru 3:0.

Hlavní trenér: Miroslav Hořava
Hala (kapacita): O2 arena (18 000)
Poslední utkání: Výhra 5:2 v Liberci.

Statistiky obou týmů:

David Němeček 20b (5+15)
nejproduktivnější obránce
Jiří Ondrušek 22b (8+14)
Matěj Machovský – 36 záp. (91,60%)
Jakub Neužil - 7 záp. (90,00%)
Oldřich Cichoň - 1 záp. (100,00 %)
Alexander Salák - 7 záp. (92,40%)
úspěšnost brankářů
Branislav Konrád - 33 záp. (91,56%)
Jan Lukáš - 16 záp. (90,02%)
úspěšnost v přesilovce