Konrád a Lukáš. Spolehlivé brankářské duo

Kristýna Nováková
Od sezóny 2018/2019 se Olomouc může spolehnout na skvěle fungující duo mezi třemi tyčemi. Branislav Konrád i Jan Lukáš už mnohokrát předvedli, že jsou přesně těmi brankáři, na nichž lze vystavět týmový úspěch.

Branislav Konrád začal svou hokejovou kariéru v rodné Nitře. Pět sezón strávil ve Slovanu Bratislava, s nímž si v ročníku 2012/2013 zahrál i několik zápasů ruské KHL. Třiatřicetiletý gólman má také zkušenosti se zahraničním hokejem, v 5 zápasech naskočil do běloruské ligy a v sezóně 2013/2014 odehrál dvě desítky zápasů za Heilbronner Falken ve druhé německé lize. Od sezóny 2015/2016 je Konrád součástí olomoucké hokejové rodiny. Z pohledu čísel byl pro slovenského brankáře úvodní ročník na Hané velmi solidní, odchytal téměř celou porci zápasů (48) a s úspěšností zákroků 92,96 % byl nejlepším brankářem základní části. Nutno podotknout, že Konrád se na podobných číslech držel i následující sezóny, jeho výkonnost je tedy velmi konstantní.

⇒ Branislav Konrád při děkovačce

Do první desítky nejlepších brankářů základní části nakoukl ještě dvakrát, a to v sezóně 2015/2017, kdy se umístil na 10. příčce (91,41 %) a v loňském ročníku, v němž dosáhl na pomyslnou bronzovou medaili (92,16 %). Zajímavostí přitom je, že během svého působení v Olomouci Konrád zaznamenal 7 asistencí a celkem 21 čistých kont (nejvíce, 7, v sezóně 2017/2018). V letošní sezóně se Branislav Konrád postavil do brány ve všech 4 odehraných zápasech. Mezi třemi tyčemi strávil celkem 196 minut a úspěšnost jeho zákroků činí 90,74 %, to ho řadí na průběžnou 8. příčku úspěšnosti maskovaných mužů TELH. Slovenský brankář se do srdcí fanoušků Kohoutů dostal nejen svými výkony na ledě, ale také svými pověstnými pozápasovými děkovačkami. Když v sezóně 2019/2020 prodloužil smlouvu, po vítězném utkání nad Třincem vymyslel společně s Janem Littnerem oslavu, jež symbolizovala právě tento významný okamžik. „Děkovačky už budou muset vymýšlet asi diváci, protože já už nemám nápady,“ usmíval se tehdy.

⇒ Branislav Konrád v akci

V české nejvyšší české soutěži Konrád kromě Olomouce krátce působil také v Třinci, za který však odehrál pouze 3 utkání v rámci hostování. Celkově v extralize odchytal 13 505 minut, inkasoval 510 gólů a předvedl 5 537 zákroků.

Jan Lukáš je rodákem z Olomouce a odchovancem Kohoutů, jeho hokejové kroky ho však během kariéry zavedly například do Banské Bystrice nebo do Kladna. Lukáš stabilně chytal za olomouckou juniorku a nakoukl také do mládežnických reprezentací. V sezóně 2013/2014 odchytal jeden zápas za Lev Praha, poté zamířil na hostování do Litoměřic a Benátek nad Jizerou. Následující sezónu se kromě Benátek a Litoměřic představil také v pražské Spartě, v níž vydržel i následující sezónu. Vyzkoušel si rakouskou EBEL ligu i slovenskou extraligu.

⇒ Jan Lukáš se raduje

Do rodné Olomouce se brankář s číslem 29 vrátil v létě 2018. V ročníku 2018/2019 odehrál 22 zápasů s úspěšností zákroků 92,32 % (3. příčka). Hanákům pomohl zejména v závěru sezóny, kdy se zranil Branislav Konrád. Lukáš převedl heroický výkon v domácím zápase s Libercem. Na olomouckého brankáře šlo v tomto zápase 40 střel Severočechů, za svá záda však nepustil ani jednu, a tak Hanáci uhájili domácí svatostánek poměrem 1:0. Pro Lukáše to navíc byla vůbec první nula v této sezóně. Skvělý výkon předvedl Jan Lukáš také v následujícím utkání na ledě Plzně, odkud Hanáci tak často body nevozí - tentokrát se to ale i díky maskovanému muži s číslem 29 podařilo.

Jan Lukáš letos nastoupil jen jednou, a to do rozjetého utkání s Hradcem Králové, v němž odchytal téměř 45 minut. Z 24 střel, jež na něj šly, jich chytil 21. V přípravných zápasech se pak olomoucký rodák postavil do brány ve třech zápasech Generali Česká Cupu, zápasy s Pardubicemi a Hradcem se mu příliš nepovedly (v obou měl úspěšnost zákroků pod 90 %), proti Kometě se však předvedl parádně, za svá záda pustil jen 2 z 36 střel a stal se tak jedním ze strůjců olomoucké výhry 5:2.

⇒ Jan Lukáš

V extralize Jan Lukáš odchytal celkem 5 510 minut, obdržel 244 gólů a připsal si 2 807 zákroků.