Liberec? V kabině jsme si museli něco říct, přiznali Matěj Tomek a Aleš Krátoška

Zuzana Spurná
M L. B O L E S L A V/ L I B E R E C – Dva úplně rozdílné zápasy a nakonec tři body z tripu, to je bilance olomouckých juniorů po dvou posledních utkáních základní části. V Mladé Boleslavi Kohouti sice dobře začali, když se už ve druhé minutě trefil Matěj Tomek, své vedení ale nedokázali udržet. V Liberci ale předvedli perfektní obrat, a i když Tygři ještě dokázali srovnat, pátým gólem zajistil vítězství Olomouce Aleš Krátoška.

K posledním dvěma zápasům základní části se junioři znovu vydali na kluziště soupeřů. Nejprve změřili síly s oslabenou Mladou Boleslaví. Souboj dvou týmů v neúplné sestavě začala líp Olomouc, když už ve druhé minutě lovil puk ze sítě boleslavský brankář. V polovině utkání však Bruslaři srovnali a v závěrečných sedmi minutách vstřelili ještě další dva góly. Hostům se sice povedlo snížit na rozdíl jediné branky, to však bylo z jejich strany vše.

⇒ Obránce Matěj Tomek

„Začali jsme dobře, ale pak jsme soupeře nejspíš podcenili a hlavně neproměnili ‚tutové‘ góly. Svou roli hrála i velikost hřiště, kde bylo hrozně malé střední pásmo, takže se nedalo pořádně bruslit. Do druhé třetiny jsme vstoupili špatně, měli jsme dost zbytečných vyloučení a po jednom z faulů, zrovna po mém, jsme dostali gól na 1:1. Pak jsme dostali takové ošklivé góly. Šlo ale asi hlavně o podcenění Boleslavi, protože jsme věděli, že nejsou v plné sestavě,“ hodnotil Matěj Tomek.

Pod první gól Hanáků, ale i první branku v utkání se podepsal právě Matěj Tomek, a to, jak sám přiznal, s trochou štěstí. Jednalo se i o první gól olomouckého obránce v letošní sezóně. „Puk se nějak náhodně odrazil ke mně na modrou čáru, já to chtěl nahodit na gólmana a obránce Boleslavi si to nešťastnou náhodou ztečoval do levého horního rohu. Jsem určitě rád, že to tam spadlo a prolomil jsem střeleckou smůlu,“ usmíval se. I když se Olomouckým ještě chvíli před koncem povedlo snížit, body zůstaly Mladoboleslavským.

V druhém víkendovém zápase tak chtěli Olomoučtí porážku odčinit, před nimi stál ale favorizovaný Liberec. Už po první třetině navíc červenobílí museli dotahovat dvoubrankové manko. Díky skvělé druhé třetině se jim to však povedlo a nakonec slavili výhru 5:4. „Do utkání jsme vstoupili odhodlaní, ale začátek nám tak úplně nevyšel. Dostali jsme dva nešťastné góly, takže jsme po první třetině prohrávali 0:2,“ vracel se k utkání Aleš Krátoška. „V kabině jsme si ale něco řekli, postupem času jsme začali všechno plnit a vývoj utkání se otočil v náš prospěch,“ doplňoval svého spoluhráče Matěj Tomek.

⇒ Útočník Aleš Krátoška

I když Kohouti po prvních dvaceti minutách ztráceli dva góly, odmítli složit zbraně. V prostřední části nastoupil do utkání jiný tým a během šesti minut sledoval Stezka, jak mizí puk v síti, hned čtyřikrát. „Liberec nás ve druhé třetině asi trochu podcenil. Myslel si, že má zápas v kapse, jenže se tak nestalo a my jsme otočili zápas,“ uvažoval Tomek. Vedle stojící Krátoška našel důvod obratu. „Vletěli jsme na ně jako tým, každý pak bojoval až do konce utkání,“ těšilo devatenáctiletého hokejistu.

Ani Liberec ale nehodlal o body přijít a rozhodně ne na vlastním ledě. Na začátku třetí třetiny se tak povedlo snížit Jedličkovi, a když Tygři využili i nabídnutou dvojnásobnou početní výhodou, bylo srovnáno. „Nemyslím si, že bychom to vypustili, ale Liberec asi dostal v kabině vynadáno a ve třetí třetině to pak vypadalo úplně jinak,“ tvrdil hráč, jehož kmenovým týmem je Hradec Králové.

Za nerozhodného stavu se ke kotouči dostal právě Krátoška a jen pár minut před závěrečnou sirénou rozhodl utkání pátým olomouckým gólem. „Jel jsem kolem pravého mantinelu a Marklis (Tomáš Markl) mi to pěkně přehrál z levé strany. Já zpracoval puk, dostal se do situace jeden na jednoho, chvíli počkal, prohodil si puk mezi nohami obránce a vystřelil do levého horního růžku,“ popsal gólovou situaci olomoucký útočník.

Po šestizápasové smolné sérii se junioři viditelně zvedli, což je projevilo i na výsledcích. Nejprve si doma poradili se Zlínem, potrápili Slavii, po nájezdech se radovali z výhry nad Spartou. Pak jen těsně nestačili na Mladou Boleslav a díky obratu si odvezli tři body z Liberce. Co stálo za změnou? „Konečně jsme si uvědomili, že potřebujeme každý bod, ideálně tři,“ uvažoval Krátoška. „Rozhodně se budeme snažit hrát co nejlepší hokej, abychom mohli postoupit dál. Zkusíme ještě zabojovat o play-off,“ vyhlížel nadcházející utkání nadstavby Tomek.