Najdou Hanáci ztracenou formu v Ústí, které porazili sedmkrát v řadě?

David Jahoda
O L O M O U C – Po dvou zápasech se Mora konečně mohla radovat ze vstřelené branky a také z vítězství, ani proti Mostu se však Kohouti nejevili v pohodě. Olomoučtí se potřebují dostat před nejdůležitější částí sezóny do herního klidu, jako odrazový můstek by se mohl jevit jejich další sok – Ústečtí Lvi. V letošní sezóně Hanáci vyhráli všechna vzájemná utkání, když se vezme v potaz i semifinálová série, vyhrála Mora nad Lvy sedmkrát v řadě. Střetnutí začíná ve středu od 18:00 ve Zlatopramen Areně.

Před utkáním s Mostem se Mora nedokázala střelecky prosadit celých 125 minut, a kdovíjak světle nevypadal ani začátek duelu s posledním celkem soutěže. Mostečtí totiž dvakrát udeřili a Kohouti museli dotahovat. Nakonec utkání za stavu 2:2 doputovalo až k nájezdovému rozstřelu, kde vystřelil domácím bod navíc útočník Selingr.

⇒ Útočník Jan Knotek

„Od ideálu to mělo asi nejdál, jak mohlo. Bylo to hodně utrápené vítězství a také utrápený výkon. Myslím si, že vzhledem k průběhu utkání jsou to zlaté dva body,“ vrací se k nepříliš povedenému zápasu forvard Jan Knotek.

Start utkání připomínal předchozí střetnutí s Benátkami a Jihlavou, kdy se Mora z úderu soupeře nedokázala zmátořit. Jan Knotek však z podobného konce strach neměl. „Já osobně jsem se toho nebál. Do naší branky spadly takové dva smolné góly, ale stále jsem věřil, že minimálně na srovnání to je. Byla škoda, že jsme nevyužili nějaké šance ve druhé třetině, kdy jsme se mohli dostat do vedení 3:2. Potom by to mohlo dopadnout lépe, ale skončilo to tak, jak to skončilo,“ říká Knotek.

Po čtyřech utkáních mohli olomoučtí trenéři využít k zápasu čtyři útoky, podle nejlepšího střelce Mory v tomto ročníku ale tato změna výrazněji hru Hanáků neovlivnila. „Těžko říct, jestli to bylo znát. Když se však hraje na tři lajny, je pravda, že můžeme sílu rozložit na víc hráčů, což by nám možná mohlo pomoci. Nevím ale, jestli to mělo proti Mostu nějaký účinek,“ zamýšlí se „Knoťas“.

Nezdařilá tři střetnutí, po kterých si aktuálně druhý celek tabulky připsal jen dva body, chtějí Kohouti hodit za hlavu. Jejich zraky už směřují na další souboj, v němž budou čelit Lvům z Ústí nad Labem. Ani těm se příliš nedaří, za posledních deset utkání dokázali vyhrát za plný počet bodů jen ve třech případech. Proti Kadani (3:1), Jihlavě (4:3) a Mostu (8:2). Naposledy nestačili Ústečtí na první Mladou Boleslav.

„To, že se jim nepodařil zápas s Boleslaví, není nějak směrodatné. Myslím, že se Ústí od začátku zvedlo, hrají lépe a lépe. Zvlášť na jejich ledě to nebude jednoduché, my tam však jedeme zvítězit. Doufám, že se nám to povede a konečně se odrazíme k lepším výkonům,“ věří v lepší časy hráč, který Olomouc posílil v létě z Havlíčkova Brodu.

Zajímavosti zápasu

⇒ Kohouti jsou druzí, Lvi desátí

⇒ Ústí v posledních desíti duelech vyhrálo za tři body jen třikrát

⇒ Mora Slovan porazila sedmkrát za sebou, letos výsledky (2:0, 2:1, 5:2)

⇒ Ústečtí ztrácí na pozice zajišťující play-off 11 bodů

⇒ Nejproduktivnějším hráčem je tradiční tahoun Jaroslav Roubík – 35 bodů (17+18)

Pro Moru před středečním měření sil jednoznačně mluví vzájemná bilance. V letošní sezóně zvítězilo mužstvo od řeky Moravy ve všech třech případech (2:0, 2:1, 5:2). Jestliže vezmeme v potaz i loňskou semifinálovou sérii, neporazilo Ústí Olomouc už sedmkrát v řadě!

Svěřencům kouče Milana Skrbka momentálně chybí na osmou pozici, která by jim otevřela brány do vyřazovací části, 11 bodů (nyní 10. místo, 56 bodů). Dokud však šance žije, budou se o ni Ústečtí rvát lvím způsobem. „Už nemají co ztratit. Půjdou do toho hlava nehlava, a buď jim to vyjde, nebo ne,“ konstatuje muž s číslem 12.

Když pohled obrátíte směrem na statistické okénko, naleznete na čele produktivity ústeckého týmu již velice známé jméno, kterým je kapitán Jaroslav Roubík, jenž míří ke třetímu za sebou jdoucímu vítězství v bodování mužstva. Aktuálně má zkušený harcovník na svém kontě 35 bodů (17+18). S desetibodovým odstupem se nacházejí na druhé, potažmo třetí pozici Petr Přeučil (12+13) a David Tůma (12+13).

Mezi obránci Slovanu je na tom nejlépe hokejový univerzál Zbyněk Sklenička, který doposud nasbíral 24 bodů (1+23). Dva body pozadu je pak Jakub Grin (2+20). V brankovišti Lvů je to podobné jako v tom olomouckém, jasnou jedničku nenajdete. Michal Petrásek zasáhl do 24 zápasů, Jan Dlouhý se ukázal ve 20 duelech. Lepší čísla má první jmenovaný – prům. 2,73, úsp. 92,50 %, ČK: 3. Jan Dlouhý navíc nyní laboruje se zablokovanou krční páteří.

⇒ HC Slovan Ústečtí Lvi

Olomoučtí tak mají několik důvodů k motivaci, jedním z nich je i dostání se do pohody před sobotním šlágrem kola, kdy do kohoutí plecharény dorazí už jistý vítěz základní části první ligy Mladá Boleslav. „Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom vyhráli, nejlépe po dobrém výkonu. Do zápasu s Mladou Boleslaví bychom poté šli sebevědomější a lépe by se nám hrálo,“ předesílá šestadvacetiletý hráč.

Souboj mezi druhým a desátým celkem tabulky startuje ve středu od 18 hodin. Pro příznivce Kohoutů, kteří nevyrazí na dlouhý výlet, bude připraven textový on-line přenos. Vstupné na utkání ve Zlatopramen Areně stojí od 30 do 50 Kč. Do branky hanáckého celku by se měl postavit Tomáš Vošvrda.

Statistika vzájemných zápasů v 1. lize od sezóny 2003/04

ZVVPRPPPSkóre
Celkem:46170012897:148

Sestavy z posledních utkání

HC Slovan Ústeční Lvi: Petrásek – Grin, Sklenička, Brož, Vobořil, Černý, Smetana, rocházka, Vaněk – Meidl, Alinč, Přeučil – Tůma, Roubík (C), Rod – Kuchynka, Hanzl, Pořický – Dostálek, Videlka, Bačák. Trenér: Milan Skrbek.

HC Olomouc: Halász – Houdek, Jaroměřský, Cartelli, Staněk, Kadela, Škůrek, Drtil – Kucharczyk (C), Herman, Selingr – Diviš, Knotek, Vodný – Marosz, Kindl, Švaňhal – Jergl, Králík, Lehečka. Trenér: Petr Fiala.