Poslední domácí zápas základní části je tady! Kohouti se chystají na Vítkovice

Daniel Fekets, Simon Vejtasa
O L O M O U C - Extraliga se už připravuje k nadcházejícímu play-off, které odstartuje za pár dnů. Olomoučtí hokejisté mají před sebou poslední domácí vystoupení v základní části. V 51. kole Tipsport extraligy přivítají Vítkovice. Úvodní buly utkání padne v olomoucké plecharéně v pátek 5. 3. 2021 v 18:00.

Řekl před zápasem: Jan Bambula

Hanáci se už podvědomě chystají na play-off, které je za rohem. Do utkání s Vítkovicemi navíc půjdou se třemi výhrami za sebou v zádech. V minulých dnech dokázali zdolat České Budějovice, Karlovy Vary a naposledy i brněnskou Kometu. „Forma našeho týmu stoupá! To je samozřejmě potěšující fakt. Budeme se snažit poslední dvě utkání zvládnout, ať do play-off vstoupíme s pěti výhrami v řadě,“ burcuje olomoucký útočník Jan Bambula.

⇒ Útočník Jan Bambula

Olomouc se sice v tabulce extraligy už nemůže posunout výše, do následujících dvou utkání ale i tak půjde stoprocentně motivovaná. „Určitě budeme chtít vyhrát. Rozhodně Vítkovicím nenecháme nic zadarmo. Soupeř ještě bojuje o osmé místo, takže to bude těžký zápas. Navíc hned další utkání nás čeká proti Plzni, která bude mít dost možná také o co hrát. V posledních dvou zápasech nás nečeká nic jednoduchého,“ uvědomuje si dvacetiletý forvard.

Zároveň přiznal, že se své první extraligové vyřazovací části už nemůže dočkat. „Na play-off se těším hodně. V něm je to vždy úplně něco jiného a navíc bývá daleko vyhecovanější. Myslím si, že v každé soutěži je play-off podobné, takže nic nového mě nečeká,“ navázal.

Ještě se stále neví, jestli Hanáci změří síly s Hradcem Králové, Plzní nebo Libercem. Ve hře však zůstává i možné soupeření s Mladou Boleslaví. „Všechny ty možnosti sledujeme. Já bych chtěl dostat do předkola asi Plzeň, avšak ostatní kluci zas tolik ne, protože se s ní tady už v minulosti několikrát play-off hrálo. A kterého soupeře bych si nepřál? Asi Hradec Králové,“ zamyslel se majitel devíti kanadských bodů z této sezony.

Jan Bambula přišel na Hanou z Havířova, takže vzájemných zápasů proti Vítkovicím zažil v mládežnických kategoriích už hodně. „Pár kluků z Vítkovic sice znám, ale utkání proti nim se rozhodně nebude lišit od těch ostatních,“ doplnil Bambula.

Z kabiny soupeře: Vítkovice zvítězily osmkrát z posledních deseti zápasů

Forma Vítkovic se před vyřazovací částí zvedá. Ostravský tým za poslední měsíc odehrál 11 duelů, ve kterých si připsal 24 bodů a v tabulce stále bojuje o osmou příčku, která by mu zajistila domácí prostředí v úvodním dvojzápase předkola play-off. Na začátku prosince tým přebralo trenérské trio Miloš Holaň - Roman Šimíček - Radek Philipp. Poslední měsíc roku 2020 se sice Moravanům nevydařil, ale s počátkem nového kalendářního roku šli herně i výsledkově nahoru. V tabulce jim sice stále patří desáté místo, ale jejich bodová ztráta na Karlovy Vary, Kometu Brno a Pardubice se neustále snižuje. Vítkovice v dosavadních padesáti zápasech nasbíraly 71 bodů.

Možná největší ofenzivní kometou této sezony je vítkovický útočník Dominik Lakatoš. Třiadvacetiletý forvard se drží na desáté příčce produktivity extraligy za 23 branek a 20 asistencí. Palebná síla Ostravanů se ještě zvedla s navrátilcem Vladimírem Svačinou a také uzdraveným Zbyňkem Irglem. Na konci základní části prokazují vysokou výkonnost i Jan Hruška s Lukášem Krenželokem, kterým vyhovuje spolupráce ve formaci s Dominikem Lakatošem.

V průběhu sezony udělaly Vítkovice velké změny i v obranných řadách. Místo Jana Štencela a Petera Tršky zavítali do jejich kádru obránci Filip Pyrochta s Petrem Gewiesem. Posledně jmenovaný hráč ale momentálně zůstává na marodce. Vítkovický kapitán Roman Polák se v minulém utkání proti Pardubicím naopak vrátil do extraligového kolotoče, od konce ledna totiž laboroval se zraněním třísel.

Ve vzájemných zápasech mnoho branek nepadlo. Lepší bilanci mají Hanáci, kteří Ostravany přehráli v domácím prostředí 3:2 a poté vyhráli i 2:1 na jejich ledě. Minulý střet dopadl lépe pro Vítkovice, které zvítězily 2:1.

Hlavní trenér: Miloš Holaň
Hala (kapacita): Ostravar Aréna (9 833)
Poslední utkání: Výhra 5:3 s Pardubicemi.

Statistiky obou týmů:

TELH 2020/2021
HC Vítkovice RIDERA – HC Olomouc

umístění v tabulce
125:138 - 71 bodů
skóre a body
104:143 - 59 bodů
Dominik Lakatoš 43b (23+20)

nejproduktivnější hráč
Jan Káňa 28b (13+15)
Dominik Lakatoš - 23 branek

nejlepší střelec