Postup do semifinále je na dosah, zbývá poslední krok!

Tomáš Schmiedt
O L O M O U C – V neděli budou mít olomoučtí hokejisté šanci proměnit na královéhradeckém ledě svůj první mečbol. Nic jednoduchého však Kohouty nečeká, Královští lvi si jistě budou chtít prodloužit sezónu alespoň o jedno utkání. Mora by ale naopak ráda ukončila dlouhou sérii, aby měla více oddechu před případným semifinále. Úvodní buly šestého čtvrtfinále bude vhozeno v 19 hodin na zimním stadionu v Hradci Králové.

Mora v pátek doma vybojovala nad Hradcem Králové těsné vítězství 2:1. Střetnutí ale provázela spousta tvrdých zákroků. Po Kucharczykově nárazu na mantinel nedohrál hostující David Roupec, za domácí museli kvůli zranění předčasně odejít do šatny Jiří Řípa a Tomáš Valenta, kterého nepřipraveného mimo hru tvrdě sestřelil Vladimír Říha.

⇒ Obránce Martin Janáček

„Páteční utkání bylo hodně těžké. Hradečtí hráči filmovali skoro každý zákrok, hráli jsme tedy snad pořád v oslabení. Druhá třetina se protáhla skoro až na hodinu, byla strašně dlouhá. Zápas ale pro nás dopadl vítězně a to je jen dobře,“ těší Martina Janáčka.

Tento brzy čtyřiadvacetiletý olomoucký bek se nachomýtl k největší šanci Královských lvů ve třetí třetině. Vít Budínský po převzetí puku na útočné modré, kdy hlavní sudí rozpažil pomalu na červené čáře, vyrazil do brejku, ze kterého však Kašíka nepřekonal. Celou situaci ale zakončil až dojíždějící Janáček, jenž poté nedovoleně Budínského atakoval.

„Kluci říkali, že to byl snad dvoumetrový ofsajd. A jak hráč následně zakončoval, tak jsem ho trochu sekl přes holeně. On vzápětí ještě udělal krok, spadl, a pak se na ledě smál. Ale rozhodčí říkal, že to byl faul po odpískání, který by normálně pískl. Byl jsem z toho trochu naštvaný, ale kluci naštěstí oslabení ubránili,“ popisuje Budínského nájezd hráč Mory s číslem čtrnáct na drese.

Čtvrtfinálová série mezi Olomoucí a Hradcem Králové zatím nabízí poměrně vyrovnané duely, kdy výsledek utkání určují maličkosti. To se potvrdilo i při posledním měření sil, kdy o triumfu Mory rozhodla šťastná teč Michala Vodného. „Věděli jsme, že s Hradcem to bude těžké. Je to přetahovaná o každý zápas. Hradec betonuje a my se k němu těžko dostáváme. Ale vyhráli jsme a to je hlavní,“ tvrdí Janáček.

Na východě Čech nevycházely Hanákům v play-off vstupy do zápasů. Zatímco ve třetím utkání série ale dokázali svůj výkon zlepšit a zvítězit, ve čtvrtém padli. Tentokrát by však Mora ráda hrála parádní hokej už o prvních minut střetnutí.

„V Hradci je led oproti našemu hrozný, je jako struhadlo, puk strašně skáče. Každý zápas je ale jiný, uvidíme, jak začneme. Snad dobře a snad ho dotáhneme do vítězného konce. Chtěli bychom v Hradci ukončit tu dlouhou sérii,“ prozrazuje bývalý mládežnický reprezentant.

Kohouti se budou muset v Hradci Králové vyrovnat s bouřlivou atmosférou, o niž se zřejmě postarají nejen hokejoví fanoušci, ale i příznivci fotbalu. Hokejovému duelu Hradec Králové – Olomouc totiž předchází fotbalové klání stejných soupeřů. „Atmosféra bude dobrá. Snad nás přijede podpořit spousta našich fanoušků,“ doufá Janáček.

Šesté čtvrtfinále mezi Hradcem Králové a Olomoucí začne v neděli v 19 hodin na královéhradeckém zimním stadionu. Pro ty fanoušky Mory, kteří neodjedou sledovat duel přímo do centra dění, bude připraven on-line textový přenos.

Sestavy z posledního utkání

Královští lvi Hradec Králové: Luňák – Čáp, Vágner, Chmelíř, Roupec, Čížek, Korím, Hendrich, Zukal – Třetina, Brož, Říha – Švagrovský, Tvrdík (C), Moskal – Kubica, Macháň, Haluza – Budínský, Berger, Valášek. Trenér: Jiří Kučera.

HC Olomouc: Kašík – Bartoň (C), Ondrušek, Kříž, Staněk, Kadela, Valenta, Janáček – Diviš, Řípa, Hampl – Rác, Kolouch, Vodný – Kucharczyk, Herman, Selingr – Švaňhal, Králík, Rufer. Trenéři: Petr Fiala a Jan Tomajko.