První polovina extraligy je za námi. Jak si Hanáci vedou ve statistikách?

Lukáš Losleben
O L O M O U C - Základní část Tipsport extraligy má za sebou již 26 odehraných kol. Právě konec první poloviny soutěže nabízí ideální příležitost k nahlédnutí do statistických okének. Společně se podíváme mimo jiné i na to, kdo z Kohoutů vládne produktivitě, komu patří prvenství v Radegast indexu či jaká je momentální úspěšnost brankářů.

Venku se Kohoutům daří více, než doma

Začněme údajem nejzákladnějším, a to postavením v tabulce. Hanáci uhráli v 26 zápasech 34 bodů, což je řadí na devátou příčku, která by po konci základní části zajišťovala boje v předkolech play off.

V domácím prostředí se Kohoutům prozatím příliš nevedlo. V plecharéně dokázali zvítězit pouze ve čtyřech ze třinácti utkání. Na ledě soupeře je to ovšem daleko lepší. Hanákům se ho podařilo vyloupit hned sedmkrát, což je řadí v tabulce venkovních zápasů na třetí místo. Naposledy si odvezli všechny body z arény pražské Sparty, která je momentálním lídrem celé soutěže. Kromě toho dokázali zvítězit i na ledě Plzně, kde působí nejproduktivnější hráč extraligy, Milan Gulaš. Toto vítězství bylo o to sladší, jelikož právě Gulaše a spol. dokázali Kohouti vynulovat a odjet tak s čistým štítem.

Olomoucké zdobí silné oslabení

Výhodu početní převahy dostali Hanáci celkem v 85 případech, přičemž ve 12 z nich dokázali skórovat. Celkové využití přesilovek činí 14,12%.

V oslabení hráli Kohouti celkem 98 krát, přičemž pouze 14 vyloučení skončilo předčasně. To vynáší Olomouckým velmi dobrou úspěšnost 85,71%. Největším hříšníkem Hanáků je pak Petr Strapáč, který si připsal 39 trestných minut.

Produktivitě kraluje zkušený veterán

⇒ Útočník Zbyněk Irgl

Přesuňme se nyní ke kanadskému bodování. Zde vládne zkušený matador a stabilní člen první formace, Zbyněk Irgl, jenž si v dosavadním průběhu připsal 19 bodů za devět gólů a deset asistencí. Na druhém místě se nachází Lukáš Nahodil, který má na kontě 13 bodů za stejný počet branek a 4 přihrávky. Bronzovou pozici drží Rostislav Olesz, který v celkové tabulce produktivity zaostává o pouhý bod za olomouckou devatenáctkou. Rodák z Ostravy vstřelil sedm gólů a na dalších pět přihrál.

Radegast index v režii obránců

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Plusové a mínusové body, „hity" na soupeře a zblokované střely. Právě ze součtu těchto tří veličin se skládá Radegast index. Každý díky němu ví, kdo je v týmu největším bojovníkem.

V kabině Hanáků se na prvním místě nachází kapitán Martin Vyrůbalík s 52 body, následován Janem Jaroměřským s 50 body a Janem Švrčkem s 49 body.

Brankáři podávají vyrovnané výkony

⇒ Brankář Jan Lukáš

V olomoucké svatyni najdeme dva maskované muže, přičemž oba odvádějí velmi podobné výkony.

Zpočátku se do branky dostával především Branislav Konrád, který si ve třinácti odchytaných zápasech připsal celkem 90,88% úspěšných zákroků a dovedl Kohouty k pěti vítězstvím. Po domácím zápase se Spartou dostal více prostor také Jan Lukáš.

Šestadvacetiletý gólman pochytal v šestnácti zápasech (počítají se i ty, do nichž nastoupil v průběhu) 92,07% střeleckých pokusů soupeřů a přispěl k šesti výhrám. Kromě toho se může pyšnit i čistým kontem z Plzně.