ŘEKL PŘED UTKÁNÍM: Aleš Jergl

Kdo jiný by měl být odborníkem na Jihlavu, než právě on. Čtyřiadvacetiletý útočník Aleš Jergl má letos fantasticky našlápnuto k tomu, aby sezónu strávil v naprosté většině pouze v Olomouci. V posledních čtyřech sezónách ale spíše putoval po střídavých hostováních ve WSM lize, z toho tři roky pak právě působil na Vysočině. „Jihlava pro mě bude už asi vždy speciální soupeř. Znám tamní prostředí, stadion, trenéry i dost hráčů. Určitě se na vzájemný zápas těším,“ usmíval se stále ještě mladý útočník.

Útočník Aleš Jergl

Jedna otázka je tak hned nasnadě, proběhne před zápasem hecování s někým ze soupeřova tábora? „Možná,“ směje se Jergl, který si s Duklou zahrál i dvakrát v baráži o Tipsport extraligu. „Už ani moc v kontaktu s někým z aktuálního kádru nejsem. Dřív jsem si hodně psával s Adamem Zemanem nebo Markem Melenovským, pak i trenérem Františkem Zemanem,“ dodává olomoucký hokejista. Melenovský kariéru ukončil v roce 2016, prvně zmíněný Adam Zeman (v Olomouci působil na hostování po dvě sezóny) je v týmu i nadále.

Pro Hanáky bude ale tento výjezd na Horácký zimní stadion zřejmě posledním pro nadcházející rok, Jihlava totiž na jaře po neúspěšné barážové řeži sestoupila do druhé nejvyšší soutěže. „Hrozně jsem jim přál v baráži záchranu. Bohužel zaspali na začátku a vím z vlastní zkušenosti, že pak už se těžko cokoliv v téhle specifické soutěži dohání,“ přidal Jergl svůj pohled na dubnovou dvanáctikolovou bitvu, po níž zažili po roční pauze návrat do nejvyšší soutěže karlovarští Energetici. „Nemělo by jít rozhodně o nějak slabšího soupeře než loňskou sezónu. Mají velké ambice se vrátit co nejrychleji do extraligy,“ varuje olomoucká šestadvacítka.

„Na střídačce stále šéfuje pan trenér Vlk, tudíž pokud nezmění zásadně svůj herní systém, tak i z velké části víme, co od nich čekat,“ předestřel Aleš Jergl. Jihlava byla loňskou sezónu pověstná velmi houževnatým stylem, sám olomoucký hráč už ale v jejím kádru nebyl. Střídavé hostování měl tentokrát vyřízené v Havířově. „Hrají hodně silový hokej, napadají rozehrávku a hlavně se nebojí hrát do těla. Tohle jsou jejich hlavní atributy,“ přidal svou analýzu příštího soupeře.

Olomoucký tým už měl jít do ostrého měření sil minulý čtvrtek, nakonec však právě duel s jihlavským mančaftem bude prvním hmatatelným výstupem z dvou týdnů tvrdé přípravy. „Na zápas se Slovanem jsme byli natěšení, přeci jen šlo o soupeře z KHL. Nedá se nic dělat, takové věci se v hokeji stávají,“ lehce Jergl smutnil nad zrušením duelu kvůli masivní epidemii v kabině slovenského celku.

Kohouti tak půjdou do akce až ve třetím týdnu přípravy na ledě, za sebou mají i pořádně vyčerpávající dvoufázové tréninky. „Únavu už člověk samozřejmě trošku cítí, startujeme třetí týden na ledě, ale dá se na tu dřinu postupně zvyknout,“ přidal olomoucký útočník svůj pohled. Hanáci mají volné víkendy, jinak mají nyní den co den perný dopolední program. Hlavní penzum času už nyní po bruslení ale přebírá nácvik herních systémů. „Zaměřujeme se i na herní situace. Dva na dva, tři na tři v malém prostoru, kde je hodně soubojů. A hodně bruslení je nutností, v sezóně nás čeká pořádná porce zápasů,“ uzavírá.

Z KABINY SOUPEŘE: Přípravy na první ligu i lapálie se střechou

Jihlavský hokej zažil loni v dubnu další ránu. Po vyčerpávající bitvě v baráži o Tipsport extraligu nakonec i po výhře v posledním kole musela Dukla překonat obrovskou hořkost v podobě sestupu do 1. ligy. O pouhý jediný bod. Klub z Vysočiny tak po jednom roce stráveném mezi českou hokejovou smetánkou se znovu plně připravuje na boje v Chance lize, jak zní nový název druhé nejvyšší ligy v tuzemsku.

A přípravy to nebyly zrovna nejpohodovější. Nejprve se jako blesk z čistého nebe dostaly do médií informace o špatném stavu střechy Horáckého zimního stadionu, po urgentní opravě však nakonec start přípravy A-týmu přeci jen nic neohrozilo. Nicméně trenérovi Petru Vlkovi (mimochodem bývalý kouč olomouckého A-týmu v prvoligové éře) se nejprve kompletně rozpadla brankařská trojice. Telentovaný Josef Kořenář zkouší štěstí v AHL, další mladík Jakub Škarek po draftu zamířil do finského Lahti. Nor Lars Volden pak zvolil návrat do Skandinávie, konkrétně do druhé švédské ligy. Jako náhrada přispěchal do Jihlavy zpět po roce jednadvacetiletý Jan Brož, jenž zažil výbornou loňskou sezónu v druholigových Moravských Budějovicích. Na konci července pak management v čele s Bedřichem Ščerbanem přivedl zkušeného švédského brankáře Niklase Lundströma naposledy působícího v dánské Metal lize.

V jihlavském kádru nicméně nezůstalo jen u výměny brankářů, logicky se po sestupu pohyb v kádru zvýšil daleko více než u jiných prvoligových celků. V dresu Jihlavy tak nepokračují taková jména jako Lukáš Žalčík, Matěj Stříteský, Josef Skořepa, Radek Hubáček, Jan Zdráhal nebo Erik de la Rose. Na druhé straně však do kádru z Vysočiny připutovala velice zajímavá jména. Z Kladna přišel loňský vítěz prvoligové statistiky +/- Petr Štindl a s ním i útočník Matěj Pekr, další postava, která je výrazně spjata s nedávnou historií olomouckého klubu. Třicetiletý hokejista, jehož tradičním poznávacím znamením byly žluté tkaničky na bruslích, naposledy na Hané působil v sezóně 2015/2016.

Mezi další jihlavské posily patří i dva hráči z EBEL ligy. Slovinec Mika Štebih naposledy hrál za Villacher, obránce Jan Pohl pak ve Znojmě. Po loňském hostování z Českých Budějovic se už coby kmenový hráč Jilhlavy objevil na ledě také mladý útočník Vladimír Dostálek. Dukla má už za sebou na rozdíl od Mory první přípravný zápas. Minulý pátek porazila úřadujícího kazachstánského mistra Arlan Kokšetau v poměru 2:0.

TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ O SOUPEŘI

Hlavní trenér: Petr Vlk
Hala (kapacita): Horácky zimní stadion (7200)
Poslední utkání: Výhra 2:0 v přípravě nad Arlanem Kokšetau

SOUPISKA Jihlavy
ZMĚNY V KÁDRU Jihlavy
PŘÍPRAVNÉ ZÁPASY Jihlavy