Roman Rác zazářil! V reprezentační premiéře dal gól. Je to jako ze snu, usmíval se

David Jahoda
M N I C H O V – Sezóna jako z říše snů. Přesně tak by se zatím dal popsat tento ročník v podání útočníka Romana Ráce. Ve své první sezóně v extralize vládne týmovému bodování, za což si po právu vysloužil pozvánku do reprezentace. Aby toho nebylo málo, hned v prvním utkání v národním dresu zaznamenal branku. Přečtěte si rozhovor s Romanem Rácem, který odpovídal z německého Mnichova.

Jak se momentálně cítí Roman Rác? To lze slovy zřejmě jen těžko popsat. V prvním utkání slovenské reprezentace na Německém poháru sehráli svěřenci kouče Vladimíra Vůjka zápas s výběrem Kanady. Slováci nakonec zvítězili 4:1 a Rác vstřelil poslední gól utkání. Branku za národní tým si připsal hned při svém debutu!

⇒ Útočník Roman Rác

„Je to jako ze snu! Neskutečné pocity. Vyhráli jsme zápas a k tomu se mi podařila dát branka, co víc si přát,“ komentoval Rác okamžiky, které se mu navždy zaryly do paměti.

Útočník, který v národním týmu Slovenska nosí stejně jako v Olomouci číslo 89, popsal, jak jeho premiérová reprezentační trefa padla. „Dostali jsme se do přečíslení tři proti jednomu. Já jsem poslal puk na hráče na vrcholu kruhu, ten mi puk vrátil a střelou z první se mi podařilo překonat brankáře.“ A co cenný suvenýr? „Puk samozřejmě mám, spoluhráči mi ho hned podali,“ řekl radostně Rác.

Rácův mobilní telefon byl po zápase s Kanaďany doslova zaplaven gratulacemi ze všech možných stran. „Ano, je to tak. Strašně moc kamarádů, známých a hlavně rodina. Ti všichni mi gratulovali k prvnímu gólu,“ prozradil „Rácič“.

Stejně jako Češi, tak i Slováci poskládali na první reprezentační přestávku velmi mladý tým, od kterého nikdo nevěděl, co vlastně čekat. Střetnutí s Kanadou však ukázalo, že by Slovensku mohly vyrůst nové reprezentační opory. „Myslím si, že jsme předvedli disciplinovaný výkon, hráli jsme jednoduše a přesně tak, jak jsme si před zápasem řekli. Drželi jsme se naší taktiky, a to přineslo své ovoce,“ ohlížel se za duelem s hokejisty ze zámoří.

⇒ Puk, s nímž dal Roman Rác svůj první reprezentační gól

Jak moc se podle Romana Ráce lišil zápas s Kanadou od těch, které podstupuje v české nejvyšší soutěži? „Podle mě to trochu rozdíl byl. Kanaďané hráli dobře v útočné třetině, byli hodně silní na puku. Nás navíc hodně podržel gólman, my vepředu jsme k tomu přidali góly z protiútoků a přesilovek. Kanada navíc nepříjemně napadala, všechno tlačila do branky. Jak je jejich zvykem, snažili se také provokovat. Bylo to trochu jiné jako v extralize,“ nechalo se slyšet olomoucký hokejista, který je v Mnichově ubytován na pokoji se zlínským zadákem a bývalým hráčem Mory Oldrichem Kotvanem.

Po utkání pak své svěřence musel pochválit i český trenér Vladimír Vůjtek. „Byl spokojený s hrou i výsledkem. Pogratuloval nám a připomenul, že hned další den nás čeká druhý zápas a pomalu se na něj už musíme začít připravovat,“ konstatoval Rác. Už v sobotu od 16:15 čeká Slovensko duel s domácími hráči Německa.

FOTO (zdroj): www.teraz.sk, osobní archiv Romana Ráce