Starší dorost nově vede Karel Beran! Zatím mám jen pozitivní dojmy, říká

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Starší dorost znovu mění trenéra. Od začátku suché přípravy vedl druhou nejstarší mládežnickou kategorii Jiří Rech, který se však nyní posouvá do role asistenta trenéra. Hlavním koučem hokejistů do osmnácti let se stal Karel Beran, který během aktivní kariéry nastupoval za Kometu Brno a několik sezón strávil v nižších německých ligách. Trenérské zkušenosti sbíral u mládeže brněnské Komety, ale také v Pardubicích, kde před začátkem sezóny posílil trenérský tým tamního áčka. Po odchodu z Dynama se rozhodl kývnout na nabídku vedení olomouckého klubu.

Jak se zrodil váš příchod do Olomouce a jak dlouho jste o nabídce trénovat starší dorost věděl?
Skončil jsem v Pardubicích a dostal jsem nabídku jít do Olomouce. Dlouhou jsem o tom nevěděl, byl jsem za ni ale rád, protože Olomouc je extraligové město a vždycky se tu dělal hokej na vysoké úrovni. Mám to i kousek domů, takže nebylo, co řešit.

Věděl jste před příchodem, jak na tom olomoučtí starší dorostenci jsou?
Sledoval jsem celkově nejen starší dorost, ale i mladší. Když se uskutečnila nabídka jít do Olomouce, zjistil jsem si, jak na tom tým je.

V Olomouci jste zhruba čtrnáct dní, jak na vás tým zatím působí?
Ze všeho mám zatím pozitivní dojmy. Jak už jsem říkal po prvním zápase, už během něj se ukazoval charakter mužstva, vysoká morálka a bojovnost. Kluci to momentálně dokazují i v tréninku. Doufám, že si to, jak trénují i pozitivní energii přenesou do zápasů a že se to odrazí i na výsledcích.

Jaké jsou vaše osobní i týmové cíle pro zbytek sezóny?
Na sebe nějak nemyslím, všechno dělám ve prospěch kluků. Každý trenér má radost, když mu některý z kluků projde rukama a hraje pak nějakou nejvyšší soutěž nebo to dotáhne ještě dál. Samozřejmě je to i o výsledcích, protože zároveň s nimi jde i dobrá nálada. Můj osobní cíl je, aby sem kluci chodili rádi, dobře trénovali a pokračovalo to tak celou sezónu. Co se týče týmových cílů, máme tam určitou bodovou propast, ale je před námi ještě hodně zápasů, během kterých se chceme zvednout a nasbírat nějaké body. Pak se uvidí, co bude dál. Nebylo by od věci dostat se do šestnáctky. To by asi byla největší odměna pro kluky za to, jak momentálně pracují.

Během vašeho působení v Olomouci jste s týmem absolvoval už tři zápasy. Nad Jihlavou jste vyhráli 2:1, se Vsetínem těsně prohráli 1:2, utkání se Zlínem ale nevyšlo (2:7), jak jste zatím spokojený?
S prvním zápasem jsem spokojený, protože si myslím, že tam kluci opravdu odevzdali maximum a nebylo jim co vyčíst. Se Vsetínem jsme začali dobře, ale oslabení nás trochu srazila dolů a Vsetín se dostal do hry. Tím jsme si možná zápas prohráli, protože kdybychom vydrželi v první třetině bez vyloučení a třeba uskočili na rozdíl dvou gólů, věřili bychom, že to dotáhneme do vítězného konce.

V posledních zápasech jste velice málo vylučovaní, díky čemu se vám daří vyhýbat se faulům?
Bavíme se o tom před každým zápasem i během tréninku. Nejen, že v dnešní době oslabení a přesilovky rozhodují, ale pokud už soupeř přesilovku má a dostane se do nějakého tlaku, jde psychicky nahoru. Snažíme se co nejméně faulovat a naše přání je spíš takové, aby na nás byly fauly a my si vytvářeli v přesilovkách šance, čímž se dostaneme do hry.

V minulosti jste působil v brněnské Kometě, před příchodem do Olomouce v Pardubicích. V Olomouci jsou o něco skromnější podmínky, jak to vnímáte?
Takhle bych to vůbec nebral. Je to extraligový klub a vždycky se to odvíjí od áčka. Loni hrálo parádně a letos se taky drží tak nějak uprostřed, takže v tom bych rozdíly neviděl. Kdo chce, zacvičí si všude. Myslím, že podmínky jsou srovnatelné všude.

Starší dorost vedl před vaším příchodem Jiří Rech, který se nyní posunul na post asistenta trenéra, jak se vám spolupracuje?
Myslím, že jsme najeli na stejnou cestu. Oba dojíždíme, takže se o hokeji bavíme tak nějak už cestou a dáváme dohromady nejen tréninky, ale i sestavy. Jirka je zkušený trenér, který má už něco za sebou, takže si navzájem předáváme poznatky.