U nejmladších hráčů je důležité vypěstovat kladný vztah ke sportu, říká trenér Jakub Sikora

Lukáš Majer
O L O M O U C - Olomouc jako krajské město nedisponuje dvěma kluzišti, i přesto je trenér přípravky HC Olomouc Jakub Sikora s růstem svých "oveček" spokojen. V rozhovoru se zmínil nejen o výchově nových talentů, ale také o moderních prvcích v tréninku a také o snaze Českého svazu ledního hokeje zkvalitňovat přípravu těch nejmenších hokejistů. Vrátil se také ke dvěma turnajům Kohoutků na konci soutěžního ročníku 2010/2011.

Pane trenére, v Olomouci Vám prochází pod rukama hráči od základny až po čtvrtou třídu. Je to období, ve kterém se kluci učí první návyky bruslení, střelby, vedení kotouče a hokej jako sport pro ně musí být hlavně zábavou. Přesto v některých klubech a na turnajích to vypadá, jako by pro některé trénéry byly přednější výsledky. Myslím, že se shodneme, když řeknu, že důležitá v tomto věku je především výchova a růst malých hráčů?
Určitě máte pravdu. U dětí v tomto věku je důležité vypěstovat kladný vztah ke sportu, je to vhodná doba na výchovu od spontánnosti k systematické sportovní přípravě, osvojování morálních norem, hygieny a pravidelnosti. Trenéři, ale také rodiče, by měli preferovat zábavu před vítězstvím. Bohužel tomu tak vždy není.

Trenér Jakub Sikora při zápase minihokeje. FOTO: Petr Pelíšek.

V některých klubech začali dělat i pro nejmladší hráče speciální tréninky powerskatingu (bruslení), brankáři mají svoje jednotky, na suchu se chodí pravidelně do tělocvičny, v rámci suché přípravy se hrají fotbalové zápasy proti fotbalistům. Zavedli jste některé v uvozovkách inovační prvky do přípravy i u Vás v Olomouci?
Ano, i naši hráči mají možnost navštěvovat speciální tréninky v tělocvičně, kde se věnujeme základům gymnastiky, atletiky a pohybovým hrám. Prvky powerskatingu zařazujeme prakticky v každé tréninkové jednotce na ledě. Máme šikovné rodiče, pro které není problém sestrojit makety hráčů, různé překážky a podobně. S těmito pomůckami jsou tréninky na ledě určitě zajímavější. Samozřejmě uvažujeme i o dalším zpestření programu pro naše hráče.

Závěr této sezóny nabídl hned dva turnaje. Účastnili jste se prestižního Grand Prix Vyškov (2.třída) a tradičního Moravia Open Cupu v Prostějově (3.třída). Ve Vyškově jste postavili dvě družstva, "ačko" skončilo na 7. příčce a "béčko" na 19. pozici z celkových dvaceti. Zejména první jmenované mužstvo udělalo obrovský úspěch. Stejně tomu je v případě prostějovského turnaje, kde 3. třída obsadila taktéž z dvaceti skvělé 6. místo. Jak hodnotíte tyto závěrečné akce sezony?
Na turnaj do Vyškova jsme nominovali i některé hráče z přípravky, kluci měli obrovskou radost, protože pro mnohé z nich to byl první hokejový turnaj v životě. Já jsem s umístěním všech našich družstev velmi spokojen. Hráči si turnaje užívali, a to je hlavní. Oba turnaje byly krásným zakončením celé sezóny 2010/2011.

V rámci výše zmíněných turnajů jste měřili síly s krajskými rivaly ze Šternberka (3:2), se Šumperkem (1:7) a ve Vyškově jste narazili na Přerov (3:1). Dále jistě víte, že jedním z nejlepších mužstev v Česku v této kategorii jsou také Orlíci z Uničova. Jak vidíte olomoucké benjamínky v porovnání se sousedními městy?
Naši druháci a třeťáci jsou velice šikovní. V porovnávání herních činností jednotlivců na turnaji ve Vyškově jsou na úrovni některých hráčů navštěvujících Hockey Talent Academy. To mě jako trenéra velice těší, protože právě na rozvoji individuálních herních činností pracujeme na tréninku nejvíc. V porovnání s okolními městy si nevedeme vůbec špatně, na podmínky které máme… Olomouc by si určitě zasloužila dvě ledové plochy.

Český hokej i přes loňský úspěch na MS neprožívá zrovna dobré období. Svaz v čele s panem Lenerem začal určitými způsoby lákat děti na hokej, vycházejí DVD pro trenéry, pořádají se semináře. Myslíte si, že je to správná cesta, aby se Český hokej počínaje výchovou mladých hráčů vrátil tam, kam bezpochyby patří?
Určitě je to krok správným směrem. Snad Český svaz ledního hokeje bude v těchto aktivitách pokračovat a ve vedení klubů budou lidé, kteří tento záměr podpoří.