Vedro, pot, odložený zápas. Komplikace to není, uklidňuje Moták

Johan Čáp
O L O M O U C – Olomoučtí hokejisté měli ve čtvrtek poprvé předstoupit před zraky tisícovek fanoušků. Utkání se Slovanem Bratislava mělo být otevíracím zápasem jubilejního pátého roku HC Olomouc v nejvyšší soutěži. Nakonec však kvůli epidemii v kabině slovenského klubu ze zápasu sešlo. „Není to velká komplikace. Program jsme dokázali rychle uzpůsobit okolnostem i aktuálnímu počasí,“ avizoval v pátek jeden z hlavních trenérů A-týmu Zdeněk Moták.

Měl to být velký duel zejména pro Branislava Konráda. Pět sezón, z toho jedna mistrovská. Slovan Bratislava jej před pěti lety vstřelil do mezinárodního hokeje, i proto to tak měla být zejména pro něj velice zajímavá konfrontace. Stejně se těšil i František Skladaný, pro něhož coby Slováka má tento velkoklub ze slovenské metropole stále velmi přitažlivé renomé. Duel ale nakonec překazila vyšší síla, epidemie střevní chřipky postihla hned 19 hráčů Slovanu.

⇒ Útočník František Skladaný

„Je nám líto, co se hráčům Slovanu přihodilo. Přejeme jím brzké uzdravení!“ soucítil se soupeřem jeden z hlavních trenérů Zdeněk Moták. Solidarita je cítit od celého týmu, pro Olomouc totiž tato komplikace navíc není nic neznámého, v lednu 2017 ji potkal podobný problém.

Trenérský štáb tak rychle musel překopat plán přípravy, podle slov Zdeňka Motáka však úspěšně. „Nebyla to až tak velká komplikace. Místo zápasu jsme si ve čtvrtek prodloužili dopolední tréninkový blok, odpoledne už jsme klukům naordinovali volno. Nechtěli jsme je na stadion volat v takovém horku,“ představil 54letý lodivod rychlou reakci na nastalý problém. „Trošku to škoda přeci ale je. Chtěli jsme mít nějakou minimální zpětnou vazbu, jak jsme na tom po deseti dnech přípravy. Znovu ale zmíním, že to pro nás trenéry není velký problém,“ uklidňuje.

Právě velmi horké teploty nyní znepříjemňují tréninky takřka většině z tuzemských klubů, velká výzva je to i pro samotné hráče. V čem je vůbec trénink jiný oproti tuhým mrazům v lednu? „Každý profesionální hráč si musí být vědom, co je pro něj dobré, musí upravit své návyky. Ve vysokých teplotách bych si dokázal troufnout tvrdit, že regenerace, pitný režim a strava jsou ještě důležitější než obvykle,“ odpovídá František Skladaný. Práce navíc je to i pro kustody, Petr Srbecký s Petrem Přecechtělem prakticky po každém cvičení musí dolévat bidony s pitím.

Pitný režim je alfa a omega, vodou se tak nešetří!

Vysoké teploty přináší problémy i technickému úseku na Zimním stadionu, jeho práci však vysoce oceňují i trenéři. „Snad se klimatické podmínky trošku umoudří, i když musím smeknout před ledaři. Led nám zatím drží a mlha prakticky nad kluzištěm není,“ klepal při svých výrocích do zdi Zdeněk Moták.

Olomouc ukončila druhý týden na ledě ve velkém stylu. Páteční dopolední trénink se nesl v duchu dynamických cvičení a modelových minizápasů. „Hodně kvituji snahu trenérů zařazovat prvky na náš herní systém pro sezónu už do prvních tréninků. A hodně cvičení už je právě postaveno na tom zmíněném systému, není to jen bezhlavý dril,“ chválil František Skladaný. S tím souhlasil i kouč Moták, který přidal ještě jeden pilíř aktuálních tréninkových jednotek na ledě: „Tréninky se zejména pokoušíme uzpůsobit hráčům, aby se zvládli adaptovat znovu po čtyřech měsících na led.“

Trenérský štáb A-týmu musel velmi rychle uzpůsobit tréninkový plán

Hanáky tak čeká první ostrá zápasová zkouška až příští úterý, kdy zamíří na led Jihlavy. A tip na výsledek od Františka Skladaného? „Je to stále jen příprava. Jednou je mužstvo unavené, v některých fázích je naopak plné sil. Tipovat něco v přípravě bývá hodně ošemetné,“ usmívá se 36letý forvard.