Věřím, že to zvládneme a popereme se o nejlepší výsledky, řekl kapitán juniorů Aleš Poledna

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Junioři byli velice blízko postupu do skupiny, která si zahraje o play-off. Nakonec však neměli rozhodnutí tak úplně ve svých rukou. A možná chybělo i trochu štěstí. Až v úplně posledním utkání základní části se nakonec rozhodlo o tom, že budou junioři bojovat o jiný cíl. A sice udržet si extraligovou příslušnost. Kapitán Aleš Poledna přiznal, že juniory možná víc než prohra s Plzní mrzí fakt, že se do play-off nepodívají. Dobře si ale uvědomují, že ve hře je teď ještě víc.

Zápas s Plzní se dá rozhodně nazvat klíčovým. Mimo jiné právě on rozhodl o tom, do jaké skupiny se junioři zařadí pro nadstavbovou část. Plzeň nakonec přece jen potvrdila papírové předpoklady, a tak se radovala z výhry. Kohouti museli skousnout porážku, ale i fakt, že si o play-off nezahrají. Mrzela prohra o to víc? „Myslím, že nejvíc nás mrzelo, že jsme se nedostali do play-off. Ale prohra je prohra. Chtěli jsme na konec základní části vyhrát, a proto nás to mrzelo dvojnásob,“ vracel se k závěru základní části Aleš Poledna.

Hanákům se ke konci základní části lepila smůla na paty. Dobře věděli, že to, jestli si zahrají o play-off nebo play-out není tak úplně v jejich rukou, záleželo totiž i na výsledku zápasu mezi Libercem a Zlínem. Právě Zlín totiž Olomoucké v předchozím kole bodově dohnal. „Snažili jsme se na to vůbec nemyslet. V kabině jsme si řekli, že zápas proti Plzni zvládneme a nebudeme koukat, co se děje, i když jsme věděli, jaká je situace. Myslím si ale, že každý tomu dal vše, co bylo v jeho silách,“ byl přesvědčený.

Hanákům nenahrával ani fakt, že o den dříve těsně ztratili utkání s Karlovými Vary. Proti těm sice během sedmi minut parádně dohnali třígólové manko, závěr zápasu si ale Energie pohlídala. „Řekl bych, že nám trochu chybělo štěstí. Začátek utkání nám vůbec nevyšel a vždy je těžké dotahovat. Zvládli jsme sice dorovnat ve druhé třetině, ale do třetí jsme nevstoupili vůbec dobře. Dostali jsme dva góly, a to už se pak špatně dohání. Minutu před koncem jsme sice snížili na 4:5, ale na vyrovnání už nám to nestačilo,“ mrzelo olomouckého zadáka.

Kohouty tak možná čekají ještě těžší a především důležitější zápasy než ty o play-off. Budou totiž hrát o setrvání v nejvyšší soutěži. Jistotu záchrany má pouze nejlépe umístěný tým v tabulce, druhý si zahraje baráž, dalších pět přímo sestupuje. Hanáci sice mají před druhým Litvínovem náskok deseti bodů, ve hře jich je ale ještě 36. „Víme, že to budou hodně těžké boje o každý bod. Myslím si, že to bude hodně kontaktní hokej oproti základní části a nikdo si nedá nic zadarmo. Navíc nikdo přece nechce mít na svém triku, že byl v týmu, který neudržel nejvyšší soutěž pro svou juniorku,“ přiznal čerstvě dvacetiletý hokejista.

Olomoučtí junioři nezahálí a poctivě se připravují na zřejmě nejdůležitější část sezóny. Mezi koncem základní části a startem nadstavby je totiž jen pár dní volna. A čeho se musí Hanáci držet? „Nejdůležitější pro nás bude dodržet to, co po nás chtějí trenéři a hlavně se vyvarovat zbytečných faulů,“ upozorňoval.

Šikovný obránce nosí na dresu kapitánské céčko a zdá se, že mu role v týmu sedí. „Byl jsem velice rád, že mi trenéři i kluci v kabině důvěřují. Každý by přece chtěl vést tým a nosit kapitánské céčko. Vesměs jsem byl kapitán i v přípravě, takže už jsem věděl, jak to funguje. Jsem ale rád za důvěru,“ usmíval se.

Aleš Poledna však není prvním letošním kapitánem juniorky. Céčko převzal v průběhu sezóny po Matěji Tomajkovi, kterého ze hry vyřadilo dlouhodobé zranění. Bylo těžší převzít kapitánskou roli v průběhu ročníku? „Každý v týmu si zvykl na to, jak nás Tomájo vede, takže to byla těžší situace, protože jsem se do toho musel zase dostat, ale myslím, že jsem se s tím celkem sžil. Největší zásluhu na tom ale mají kluci v kabině, protože mi věřili,“ ocenil své spoluhráče.

Ani původní kapitán nenechal tým ve štychu. Své spoluhráče podporoval na všech zápasech, na kterých to bylo možné a s novou rolí pomohl i svému nástupci. „S Tomájem jsme si vždy říkali, co bylo dobré a co zase ne, takže můžu říct, že ano, v něčem mi pomohl a za to jsem rád,“ pochvaloval si třetí nejproduktivnější hráč Olomouce.

Kromě Matěje Tomajka chybí juniorům i Daniel Ministr, který se taktéž zotavuje z nepříjemného zranění. „Přišli jsme o dva kvalitní hráče, kteří našemu týmu přinášeli mnoho hokejového umu. Do té doby, než se zranil, byl Dan nejlépe bodovaným hráčem našeho týmu a můžu říct, že i tahoun, takže je to hodně znát,“ přiznal Poledna.

V další části čekají Kohouty zápasy s Litvínovem, Havířovem, Českými Budějovicemi, Slavií, Kladnem a Chomutovem. Skupinka soupeřů se tak zmenšila, za výhodu to ale junioři nepovažují. Dobře si uvědomují, že ve hře je hodně. „Jak jsem řekl, bude to boj o každý bod a já věřím, že to zvládneme a popereme se o nejlepší výsledky,“ řekl odhodlaně odchovanec Opavy.