Report ze zápasu LIB vs. OLO (0:1)

Bílí Tygři Liberec

0:1p

(0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Už po pár vteřinách Mora poprvé ukázala svou sílu. Ke střele z otočky se dostal Musil, obránce Rutar se pak k dorážce neprotlačil. Ve 4. minutě vyslal z pravého kruhu střílenou přihrávku Macuh, puk těsně před Králem tečoval Plášek, avšak liberecký brankář se činil. O chvíli později prověřil gólmana Konráda na druhé straně nejproduktivnější hráč základní části Filippi. V 7. minutě se k nebezpečné střele z mezikruží dostal Galvas, hostující muž v masce byl úspěšnější.

Následně si Hanáci zahráli přesilovku po faulu Hawryluka. Z početní převahy sice gól nepadl, blízko k němu měl o pár sekund později Plášek, jenž rychlou dorážkou nechal vyniknout Krále. V čase 12:19 měli velkou možnost Bílí Tygři. Mareš si pomohl faulem a k nařízenému trestnému střílení se postavil Flynn, jenž ale Konráda svým bekhendovým zakončením nepřekvapil. Závěr úvodního dějství opticky patřil Olomouci, do kabin se ale šlo za bezgólového stavu.

Na začátku druhé dvacetiminutovky usedl na trestnou lavici Ondrušek. Do velké možnosti se v přesilovce dostal Faško-Rudáš, Konrádova vyrážečka však byla připravená. Ve 26. minutě se k ráně zleva dostal Sirota, Král byl pozorný. Záhy se připomněl také Kunc, jehož projektil liberecký brankář vyrazil koncem lapačky těsně vedle branky. Posléze se Faško-Rudáš znovu snažil prosadit, Hanáci ale šanci domácího celku přečkali.

Kvalitní místo k zakončení si našel také Kusko, rána slovenského útočníka byla sražená do ochranné sítě. Olomouc byla ve druhé části znovu aktivní, srdnatě bojovala a kralovala v osobních soubojích. Tři minuty před sirénou se do šance z pravého křídla tlačil Kunc, mladý forvard dokonce trefil tyč. Následně zahrozili i Severočeši, když se za obranu Mory dostával Zachar, avšak Konrád brilantně zakročil hokejkou. V závěru třetiny pálil Macuh do Králova ramene.

Také do třetí periody vstoupili kohouti lépe. Rašnerův pokus vyrazil Král před sebe, následně Mora opět tlačila. Zajímavou možnost měl Klimek, když pálil z úhlu, dorážku Kuska ale Král pohlídal díky pohotovému poskoku. Záhy se ale prezentoval tvrdou střelou nad bránu Vlach. V čase 47:48 se před olomouckou bránu dostal Zachar, který v pádu dovezl touš za brankovou čáru, ale rozhodčí na základě trenérské výzvy liberecký gól neuznali, jelikož odhalili, že Zachar nebyl Řezníčkem faulován.

O pár minut později se Olomouc bránila v početní nevýhodě, tu ale přečkala na výbornou. V závěrečných pěti minutách třetí části měli hosté velký tlak. Škůrkovo nahození zapadlo vedle brány, Klimkova střela nebyla doražena za ležícího Krále a v obrovské šanci svatyni Tygrů netrefil Káňa. V součtu celých šedesáti minut byli kohouti lepším týmem.

Šlo se však do prodloužení. Po minutě hry usedl na trestnou lavici Galvas a kohouti soupeře celé dvě minuty nepustili z pásma. Z obrovského tlaku vykřesal rozhodující úder Jakub Orsava - 0:1! Úvodní utkání série tedy zvládla parta okolo kapitána Jiřího Ondruška.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Odehráli jsme vyrovnaný zápas, jak říkal kolega. Soupeř byl urputný, dobře bruslil. My jsme chtěli vycházet z dobré obrany, ale nezbylo nám moc sil a kreativity do útoku, takže jsme velmi málo ohrožovali soupeřova brankáře. Měl dobrý výhled, střely byly propagační. Žádný tlak do brány tam nebyl, to musíme zlepšit, pokud chceme sérii otočit.“

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Vyrovnaný zápas, rozhodl jeden gól. Ve třetí třetině tam byla nějaká rozhodnutí, která dopadla, jak dopadla. Dnes jsme odehráli výborný zápas. Liberci jsme se vyrovnali v bruslení, což je jeho největší síla. V tom jsme byli dobří a díky tomu jsme vyhráli.“