Róbert Petrovický novým asistentem trenéra

Daniel Fekets
Nástupcem Borise Žabky v pozici asistenta trenéra HC Olomouc bude Róbert Petrovický. Bývalý hvězdný útočník a trenér se zkušenostmi ze Slovenska a Švýcarska se tedy postaví na střídačku po bok hlavního trenéra Jana Tomajka. Trenérem brankářů zůstává Martin Prusek, videotrenérem Petr Fiala a vedoucím mužstva Josef Podlaha.

„Jsme rádi, že po odchodu asistenta Žabky přichází do našeho klubu právě Róbert Petrovický, legenda slovenského hokeje, která má bohaté hráčské i trenérské zkušenosti. Jsme přesvědčeni, že do týmu přinese spoustu získaných poznatků z působení v různých světových soutěžích,“ říká k příchodu nového asistenta generální manažer klubu Erik Fürst.

Hráčská kariéra

Róbert Petrovický spadá do zlaté generace slovenského hokeje. V mladém věku, ještě před odchodem do Spojených států amerických, získal s Trenčínem československý titul. V play-off 1992 dokonce nasbíral neuvěřitelných 19 kanadských bodů ve třinácti zápasech. Právě v roce 1992 byl jako devátý hráč v pořadí draftován do NHL týmem Hartford Whalers, což je celek, který v nejlepší hokejové lize světa působil do sezóny 1996/97. Už v první sezóně za mořem sbíral první starty v NHL, často také nastupoval v AHL za Springfield. Rok si zahrál i v IHL, pár zápasů odkroutil v dresu Dallasu Stars a trvalé místo v NHL získal v barvách St. Louis Blues. Fanoušci hokeje si Róberta Petrovického mohou pamatovat také v Tampě Bay Lightning, za kterou odehrál dva ročníky. Zámořskou misi pak ukončil u newyorských Islanders.

V sezóně 2000/01 se vrátil do Evropy, chvíli hájil barvy švédského MODO. O rok později se už upsal ve Švýcarsku, kde působil dlouhých šest sezón v Ambri-Piotta, Langnau a Curychu. Na jaře 2002 dovedl slovenské mužstvo k zatím historicky jedinému titulu mistrů světa. O pět let později se poprvé objevil také v české extralize, kde dva roky vedl Vítkovice v pozici kapitána. Petrovický pak působil i v lotyšské Rize, tehdy hrající KHL, a brněnské Kometě, se kterou v roce 2012 vybojoval stříbrnou medaili. Kariéru ukončil v roce 2016 jako kapitán a legenda trenčínského hokeje.

Trenérská kariéra

Hned po ukončení kariéry se Róbert Petrovický vydal na trenérskou dráhu. Nejprve působil jako asistent trenéra v Trenčíně, pak stejnou pozici plnil ve Slovanu Bratislava v KHL. Mezitím byl asistentem ve slovenské seniorské reprezentaci, přičemž se zúčastnil světových šampionátů v letech 2018 a 2019, který se mimo jiné hrál v Bratislavě. Pak dva roky působil v roli hlavního trenéra slovenské juniorské reprezentace. V roce 2021 podruhé zamířil do Švýcarska, odkud nyní přechází do Olomouce.

Trenére, přejeme mnoho dalších úspěchů také při olomouckém angažmá!

Hlavní foto článku: Pavel Netolička, Deník

Róbert Petrovický po boku Craiga Ramsayho na střídačce slovenské reprezentace. FOTO: TASR/Martin Baumann