Tři první utkání s Plzní skončily maximálně jednogólovým rozdílem. Čím to, že byl v posledním zápase rozdíl tak velký?
Taky jsem si nedokázal vysvětlit, že jsme předchozí tři zápasy hráli vyrovnaně a byť to nevyšlo pokaždé, tentokrát to byl hodně velký výkyv. Když si to člověk s odstupem představí, Plzni vyšlo, na co sáhla a nám naopak skoro vůbec nic. Tím to ale nechci omlouvat. Ke spoustě gólů jsme jim dopomohli vlastními chybami, takže se z toho doufám poučíme a začneme nanovo.

Plzeň patří k tradičně velmi ambiciózním týmům a vy jste na ně i v play-off narazili několikrát, zdálo se ale, že jste si na jejich styl hry zvykli.
Známe je roky a teď to bude snad počtvrté, co s nimi budeme v play-off hrát. Víceméně tam hlavní hráči zůstali a jsou to opravdu silní hráči. Hokej umí hrát a my se na ně vždy snažíme něco vymyslet. Teď o je to o tom, abychom se nastavili my sami v sobě, protože to teď v posledních dvou zápasech ideální nebylo. Není moc času na to, abychom se z toho dostali, tak musíme rychle přepnout na mód play-off, vzpomenout si, jak jsme Plzeň trápili v minulých play-off a snad z toho něco bude.

V Plzni dlouhodobě rostla řada hvězd, jak je to ale letos a co je tedy jejich největší zbraní?
Mají mladé kluky z vlastní líhně a čeho jsem si všiml, kluci jsou šikovní na puku, nepanikaří a neodhazují puky jen tak. Snaží se hodně tlačit do brány a hrát komplexně jako celá pětka jak v útočném pásmu, tak ve všech třech třetinách. Musím říct, že to mají propracované a nebude lehké se s tím proprat. Musíme ale hrát takový ten náš hokej, který jsme v poslední době opustili. Jinak se jim nemáme šanci vyrovnat. Věřím tomu, že jsme natolik rozumní, že víme, kde je naše síla a použijeme to proti nim.

⇒ Obránce Martin Vyrůbalík

Změnilo se něco v jejich herním stylu oproti předchozím rokům?
Myslím si, že ne. Víceméně mají trenéry stejné a jedou si svůj mód. Mají to tak nastavené asi už od mládeže. Jejich velká devíza je ale to, že mají hráče dobře individuálně vybavené a to dělá ohromný rozdíl. Každý rok jsou navíc v první polovině tabulce a za normálních okolností by byli ve čtvrtfinále. Objevuje se tam spousta mladých a sedí jim to. Asi tedy dělají něco dobře. Jsou opravdu nepříjemný soupeř pro každého.

Letos se hodně mladých hráčů objevilo i v A týmu. Jak zapadli?
Byla to vlastně i šance pro klub. Nepadá se a tak byla příležitost zapracovat mladé hráče. Tak to asi bylo ve spoustě extraligových klubů. Nejde to hned. Kluci si musí chvíli zvykat na ligu a i na pojetí toho týmu. Myslím si, že povahově opravdu zapadli. Někteří jsou pracovitější, jiným to trochu chybí, ale řekl bych, že do toho dokážou dorůst. Sami poznají, že to není jen o tréninku samotném. Konkurence je veliká a pokud se systém dodrží, příští rok už se bude padat, takže to bude obtížnější. Na druhou stranu to může zvýšit motivaci.

Pro spoustu mladých hráčů to bude vůbec první play-off mezi dospělými, co jste jim k tomu řekli?
Play-off je prakticky všude stejné. Je to vrchol sezóny, na který se připravujeme 52 zápasů a člověk musí odevzdat i víc, než co v něm je. Je to o vůli, hraje se na krev a je to o samotných hráčích. Teprve se ukáže, jestli jsou to hráči i do play-off. Doufám, že tu takové kluky máme, vezmeme za to společně a Plzeň hodně potrápíme.

Sledovali jste vývoj umístění v tabulce a potenciální soupeře? Když jste zjistili, že budete hrát proti Plzni, neřekli jste si „už zase“?
Víceméně jsme se soustředili na sebe, protože jsme neměli jistotu 12. místa, ale když to pak bylo jisté, asi jsme se podívali nahoru. Ale to asi každý. Člověk se nad tím možná pousměje, ale to je vše. A to, že jedeme zpátky? To tak prostě je.

Napadlo vás, že jste po posledním utkání základní části mohli v Plzni už zůstat?
Něco takového už samozřejmě proběhlo, ale jsme rádi v domácím prostředí. Teď je to navíc složité i s ubytováním. Co si budeme povídat, sezóna je pro klub složitá i finančně a každého to napadlo. Je jednodušší a levnější jet zpátky, než tam zůstávat další tři nebo čtyři dny.

Není tak trochu přítěží, že jste s Plzní odehráli poslední zápas, který se nepovedl a zároveň s ní svedete boj v play-off?
To se teprve ukáže. My jsme jim to v některých situacích hodně ulehčili a kdybychom měli dál hrát takhle, ani hrát nemusíme. Věřím ale, že se z toho dokážeme poučit a že to byly věci, které se staly kvůli nekomunikaci nebo propadnutí. Plzeň využila i přesilovku, na což se taky zaměříme. Máme na to docela málo času, ale věřím tomu, že se na to dokážeme nachystat a že to budou úplně jiné zápasy než předtím.

Letošní sezóna je hodně složitá, hrálo se ob den nebo dva, dali jste si nějaký cíl?
Nemyslím si, že bychom se o něčem bavili, protože když jsme do toho zpátky vletěli, hrálo se prakticky třikrát týdně. Pořád. Volna jsme měli minimálně. Z toho plyne i řada zranění. Já si snad nepamatuji zápas, kdy bychom byli kompletní. Máme řadu mladých hráčů, ale také zkušených, kteří byli mimo. Pořád se to točilo. Jeden přišel, druhý se zranil, do toho nějaká karanténa. Teď už to snad vypadá, že bychom mohli být v plné sestavě. Věřím, že si cíle budeme dávat postupné a že to nebude jen na pár dní.

Patříte k nejzkušenějším hráčům týmu, jaká pro vás osobně byla letošní sezóna?
Už jsem si říkal, jestli mám zapotřebí tohle zažívat, ale bohužel se to stalo. Já si od začátku nastavil, že to musím brát tak, jak to je. Nebylo dobře, že bylo přerušení a nemohli jsme prakticky vůbec trénovat. Po návratu jsme dost zápasů prohráli a pak už se to vezlo celou dobu. Pak už jsme nebyli schopní vyšvihnout se výš. Neměli jsme žádnou dobrou sérii. To, že chyběli fanoušci, nás taky ovlivnilo, ale to bylo pro všechny stejné. Byť u nás na zimáku je to trochu specifické. Člověk se na to všechno snažil nemyslet. Teď je důležité naladit se na nejdůležitější zápasy sezóny a soustředit se na to, abychom se dostali co nejdál.

Jak moc budou fanoušci chybět během play-off?
Vypadalo to, že týmům, které jsou nahoře, nechyběly vůbec (usmíval se). Když se ale člověk podívá na tabulku a srovná ji s předchozími roky, je to prakticky to samé. Až na Mladou Boleslav a Pardubice, které pro to ale udělaly maximum, co se hráčského kádru týče. My samozřejmě víme, jak je to v play-off. Vždycky to bývá bouřlivá atmosféra. Někomu to chybí, někdo si na to možná zvykl. Jinak to bohužel nebude a musíme se s tím srovnat. Diváci by tomu ale určitě přidali atraktivitu a vyhrocenost.